Napokon belül megkezdődik a szenvedése annak a nagyjából 1,8 millió embernek, akik parlagfűre allergiások. A problémát mindenki régóta ismeri, pénz is van rá, mégsem javul a betegek életminősége.
Módszerek, megoldási javaslatok, kutatások. Ezekben nincs hiány. A parlagfű-mentesítés Magyarországon mégis hosszú évek óta megoldatlan probléma. Ritkaság, de ezen a területen nem a pénzhiány okoz problémát. „Több mint egy milliárd forint gyűlt össze a lakosság adójának egy százalékos felajánlásából”- mondja a hvg.hu-nak Kelen Andrásné, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnökhelyettese. Ezen felül a kormány a közmunkakeretből idén 400 millió forintot különített el erre a célra. Az esős, hűvös idő egyelőre egy kis haladékot jelent, de hamarosan rengeteg honfitársunk küszködhet a kellemetlen tünetekkel.
20 milliárd gyógyszerekre
2003-ban országgyűlési határozatot hoztak, meghatározták a módszereket, és az erre fordítandó pénz elosztását, egy év múlva lehetőség nyílt arra, hogy személyi jövedelemadónk egy százalékát is felajánlhassuk erre a célra, igaz, 2006-tól erre már nincs mód. „Ma óvatos becslések szerint is legalább 1,8 millió ember szenved ettől, ők összesen 20 milliárd forint értékben szednek gyógyszert allergiájukra. A pollenkoncentráció egyre magasabb, és nő a parlagfűvel borított területek nagysága is” - foglalja össze a helyzetet Kelen Andrásné.
Kelenné szerint olykor a végrehajtással, máskor a jogszabályi háttérrel van a bibi. „Mi már többször jeleztük az illetékeseknek, hogy mit szeretnénk, mit látunk hatékony megoldásnak. A kormányzattól részéről eddig csak azt a választ kaptuk, hogy még mindig kialakulóban van az irány.”
Van terv - meglátjuk, mi lesz, ha kisüt a nap
Az elnökhelyettes szerint ők még nem látták az intézkedési tervet, ami „vagy nem is létezik, vagy titkos”. Az intézkedési időszakban nem történt semmi - állítja. „2010-ben még csak elképzelések sem fogalmazódtak meg a probléma kezelésére. Azt nem tudjuk, mit akarnak, csak azt, hogy nem foglalkoznak vele.”
Jordán László, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény-, Talaj- és Erdővédelmi elnökhelyettese viszont állítja: teszik a dolgukat. "A kérdést a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) koordinálja. Az intézkedési terv készen van, sőt, a tárca tavasszal el is fogadta." Azt mondja, a VM-nél összesen 540 millió forintot különítettek el, ebből 50 millió forintra pályázni lehetett önkormányzatoknak. Ezen kívül hosszú távú stratégiájuk is van, szeretnék, ha a közoktatásba is bekerülne a probléma, illetve oktatássorozatot terveznek mezőgazdasággal foglalkozóknak.
Kérdés, ez mennyit ér majd, ha újra kisüt a nap és megnő a pollenkoncentráció.