2008. november. 05. 12:51 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 05. 13:37 Itthon

Parlagfű, nagytőkések, önkormányzati reform - parlamenti témák

Önkormányzati reformot, igazi nagy strukturális átalakítást szorgalmazott Gyenesei István szakminiszter.

Amivel spórolni kell, az nem a helyi demokrácia, hanem a helyi bürokrácia - vélekedett az önkormányzati miniszter, aki szerint a hivatalok és a feladatok összevonásával csökkenthetők a költségek. Gyenesei István szerint már 2010-től differenciáltan, 20 százalékkal csökkenteni kellene az önkormányzati képviselők számát. Az önkormányzati érdekszövetségek is egyetértenek azzal, hogy ezt a csökkentést kapcsolják össze az Országgyűlés létszámának csökkentésével.

Olyan önkormányzatokra van szükség, amelyek képesek javítani a szolgáltatások minőségét és mérsékelni tudják a területi különbségeket. Tévedésnek nevezte, hogy kevesebb önkormányzat fenntartása számottevő megtakarítással járna. A 2009-es költségvetésről azt mondta, forráskivonás nem történik, reálértékcsökkennés azonban igen.

Fónagy János (Fidesz) szerint az elmúlt években a kistelepülések gettósodása felgyorsult, mivel ezen települések gazdasága, és egyre inkább a közepes méretűeké is, összeomlott. Település mérettől függetlenül szegénységbe süllyedt az Észak-Alföld, a Dél-Dunántúl és ott maradt reménytelenül Észak- és Kelet-Magyarország.

Fónagy János közölte, a helyközi személyszállításra, a vasút és a Volán társaságok működésére 2007-ben 167 milliárd forintot fordított a költségvetés, majd ez az összeg a MÁV tőkeemelésével, 260-270 milliárdra nőtt. Most soha nem látott emelkedést ígértek, mégis csak 294 milliárd forint szerepel a javaslatban.

A helyi közösségi közlekedésről azt mondta, a 2007-es 35 milliárd forintos támogatást kapja ez a terület, ami 15-20 százalékos finanszírozási visszalépést jelent.

Török Zsolt (MSZP) azt javasolta, a nagytőkések is vegyenek részt a szolidaritásban, de nem csak annyiban, hogy eltekintenek az adócsökkentés igényétől. A valutaspekulációval foglalkozók is adózzanak nyereségük után. Szerinte a parlamenti képviselőknek is jó példával kell mutatniuk. 
  
Katona Kálmán (MDF) a környezetvédelmi költségvetéssel kapcsolatban közölte, a vízkeret irányelvre, a madárvédelemre, a társadalmi szervezetek támogatására, a felszíni vizek védelmére nem szánnak forrást. Fontos területeken van a költségvetésben "egy vízszintes vonal".    Úgy vélte, kevés a parlagfű elleni védekezésre a javaslatban szereplő 953 millió forint, és még a személyi jövedelemadó egy százalékát sem lehet felajánlani erre a célra.

Hirdetés