2010. november. 23. 11:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 23. 11:31 Plázs

Hogyan harcol az immunrendszerünk?

Vírusok, baktériumok, gombák, élősködők, hogy csak néhány veszélyforrást említsünk, ami a természetben leselkedik ránk. Az, hogy a különböző kórokozók mégis csak néha képesek kisebb-nagyobb bajt okozni, azt szervezetünk immunrendszerének köszönhetjük, ami gyorsan és hatékonyan áll ellen a bajt okozó fertőzéseknek, bbámulatos és különös működése sok bajtól óv meg minket. Ám néha ez a védelem is meggyengülhet.

Testünk védelmét bonyolult folyamatok irányítják: ezek során számos sejtféleség és különböző molekulák kölcsönhatása alakítja ki a megfelelő immunválaszt. Rengeteg úton és módon érhet minket kívülről támadás: sok vírus cseppfertőzéssel, a légzőrendszer útján jut a szervezetbe, bizonyos betegségeket okozó baktériumok a táplálékkal kerülnek be, más kórokozók pedig sérülések révén – például a bőrön áthatolva – fejtik ki káros hatásukat.

„Így érthető, hogy az immunrendszerünknek ahhoz, hogy gyorsan és hatékony vegye fel a harcot az idegen behatolókkal szemben, az egész testet behálózó hadsereggel kell rendelkeznie: a katonák szervezetünk szinte bármelyik pontján harcra készen állnak. S – maradva az előbbi hasonlatnál – azt mondhatjuk, hogy különböző feladatokra szakosodott, más és más fegyverrel bíró egységek veszik fel a küzdelmet a kórokozók különböző fajtái ellen, így a vírusok, a baktériumok, a különböző gombák és paraziták ellen” – magyarázza Balázs Csaba immunológus, belgyógyász.

A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján.