Őssejtek a bőrfarkas ellen
Őssejtek beültetésével jelentősen javítható a bőrfarkasban szenvedők állapota - derült ki egy kedden publikált amerikai tanulmányból.
A chicagói Northwestern Memorial kórház klinikai kísérletében résztvevő negyvennyolc beteg a bőrfarkas súlyos, bőrpírral és hólyagokkal járó változatában szenvedett. Az ötéves kezelés után a betegek 50 százaléka teljesen tünetmentessé vált – derült ki az Amerikai Orvosszövetség (The American Medical Association) lapjában olvasható tanulmányból.
A csontvelőben termelődött őssejteket előzetesen kiemelték a betegek véréből, ezután következett egy többhetes kemoterápia, amely teljesen lerombolta a betegek immunrendszerét.
Ekkor ültették be az őssejteket, amelyek a test bármilyen szövetévé képesek alakulni. Az őssejtek feladata a sérült helyett egy egészséges immunrendszer felépítése volt.
A bőrfarkas betegségét a múlt században írták le először, és lupus erythematosus-nak (vörös farkasnak) nevezték, a bőr gyulladására, fokozatos roncsolódására utalva. A bőrfarkas általános tünetei a láz, hasmenés, és gyengeség. Az érintett szervek különböző mértékben károsodnak, legelterjedtebb változata súlyos bőr-, vese és ízületi gyulladást okoz.
Az ismeretlen eredetű bőrfarkasban az Egyesült Államokban 1,5 millióan - többnyire nők – szenvednek. Magyarországon 7-9000 embert érint a krónikus kór, a betegek kilencven százaléka nő - olvasható a Magyar Lupus Egyesület honlapján.