2007. február. 14. 16:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 14. 17:07 Tech

Természetes mellimplantátum őssejtekkel

Saját „mellimplantátumot” növesztettek egy kísérleti őssejt eljárás segítségével a kutatásban részt vevő asszonyoknak japán orvosok.

Természetes
© sxc.hu
Nők saját zsírjából vett sejteket bírtak rá, hogy mellszövetként viselkedve növesszék a kísérletben részt vevő hölgyek kebleit, ezzel természetes „implantátumot” alkotva. A kutatók állítása szerint, az új eljárással a plasztikai beavatkozásoknál sokkal természetesebben ható idomokat hozhatnak létre, eltávolodva a Pamela Anderson által fémjelzett „műnők” ideáljától – írja a Daily Mail.

A módszert kidolgozó japán kutatók eddig, több tucat nőn végezték el a beavatkozást, bevallásuk szerint mindenféle komplikáció nélkül. Elképzeléseik szerint az új technika öt éven belül általánossá válhat a plasztikai sebészek körében.

Az eljárással nemrég ismerkedő brit kutatók első hallásra tetszetősnek nevezték az eljárást. Az őssejtek különböző szövetekké formálhatóak a szervezetben, a mostani technológia használata során azonban a szükséges sejtállományt a test zsírsejtjeiből veszik.

Dr. Kotaro Yoshimura és csapata a Tokiói Egyetemen, a szervezetből vett őssejteket egyszerű zsírsejtekkel keveri és a páciens mellébe fecskendezi vissza. Ezután az őssejtek irányításával a zsírsejtek mellszövetté fejlődnek, kialakítva szükséges véredényeket és biztosítva a szövetek táplálását.

Az eljárást először 2004-ben használták, s azóta 38 hölgy idomait formázták a módszerrel, jelentős mellékhatások nélkül. A hosszú távú hatásukat még vizsgálják a kutatók.

Mesterséges
A természetes kebelbővítés korlátja a mesterséges implantátumokhoz viszonyítva, hogy méretei annak csak a felét érhetik el, s a sovány pácienseknek pedig, nem biztos, hogy van elég zsírtartalékuk az „önbögyösítéshez”.

Yoshimura azonban hangsúlyozza, az önnövesztő eljárás nagy előnye a természetes kinézet, tapintás, és az olyan mellékhatások elmaradása, mint a régebbi implantátumoknál gyakran előforduló szilikonszivárgás.

Az orvosok eddig is használták a zsírsejteket, mint természetes implantátumokat, azok azonban a nem megfelelő vérellátás miatt idővel gyakran összehúzódtak, most azonban, erre is sikerült megoldást találniuk a japán tudósoknak.

Hasonló módszert dolgozott ki az amerikai Dr. Jeremy Mao, aki egy 2005-ös washingtoni konferencián mutatta be eljárását, mely szintén őssejtek bevetésével teszi szükségtelenné a felesleges sebészi beavatkozást és hosszantartó formát képes adni az implantátumnak. Az ő kísérletében, az Illinois Egyetem kutatóival együttműködve zsírsejttermelővé tette az őssejteket, illetve a zsírszöveteket egy műanyag formába helyezte, különböző formájú és méretű implantátumokat alkotva ezzel.

Érdekes adalék, hogy Eva Weller-Mithoff, a glasgow-i Canniesburn Kórház tanácsadója szerint, az új megoldások hasznosak lehetnek a mastectomián vagyis emlőeltávolításon átesett betegek gyógyításában, állapotuk normalizálásában is. „Az őssejtek új véredényeket hozhatnak létre, s ezzel a sugárterápia legsúlyosabb mellékhatását – az erek összezsugorítását – sikerülhet ellensúlyozni” – teszi hozzá.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.