Izlandon fedezték fel az Európai mellrákgént
Az európai nőket sújtó új mellrákgént fedeztek fel izlandi kutatók. A BARD1 kódnevű gén a már ismert BRCA1 és BRCA 2 génekkel együtt jelentősen növeli a rosszindulatú emlődaganat kialakulásának kockázatát.
Az emlőrák a tüdőrák után a második leggyakoribb onkológiai halálozási ok. A világon évente 1,2 millió friss emlőrákos beteget diagnosztizáltak, s 400 ezren halnak meg e kór következtében – olvasható a MedNovosztyi című egészségügyi témákra szakosodott orosz hírportálon.
A Decode Genetics izlandi cég szakemberei, akik kutatási eredményeiket a Public Library of Science Medicine című folyóiratban publikálták, 1090 emlődaganatos nő DNS-ét vizsgálták meg. Az adatokat 703 egészséges nő DNS-ével hasonlították össze.
A BARD1 mutáns gént a mellrákban szenvedő nők 5,4 százalékánál és az egészséges asszonyok 3,1 százalékánál fedezték fel, azaz megléte 80 százalékkal növelte az emlődaganat kialakulásának veszélyét.
Különösen veszélyeztetettek azok az asszonyok, akiknél egyidejűleg van jelen a BARD1 és a BRCA2 gén: esetükben a kockázat csaknem százszázalékos. A BARD1 gén hordozóinál ráadásul a rosszindulatú daganat mindkét emlőben kifejlődik.
A BARD1-gént kimutatták olasz és finn asszonyoknál. Ugyanakkor a mutáns gén teljességgel hiányzik a kínai, japán, vagy afroamerikai nők esetében. Az izlandi kutatók szerint a defektes gén kizárólag az európai nők egészségét veszélyezteti.