Bioterroristák fegyverévé válhat a gén-szintetizálás
Rossz szándékú csoportok is előfordulhatnak a génszintetizálással foglalkozó cégek ügyfelei között, ezért szükség van megfelelő szűrőszoftverre - figyelmeztettek amerikai tudósok a Synthetic Biology 2.0 című konferencián a klaiforniai Berkeleyben, de nem sikerült elfogadtatniuk szabályozást.
A "szintetikus biológusok" hosszú DNS szakaszokat terveznek és gyártanak le biológiai elven működő vegyi folyamatokhoz, például bio üzemanyagok előállításához. A kutatók kiszolgálására gén-szintetizáló vállalatok alapultak, amelyek meglehetősen hosszú, tetszőleges sorrendű DNS szakaszokat képesek előállítani a megrendelő kívánsága szerint.
A technológia lehetővé teszi, hogy bárki a himlőhöz hasonlóan halálos vadonatúj vírusokat, vagy terrorista célokra, biológiai fegyverként használható, eddig soha nem látott vírusdarabokat tervezzen, állítson elő, vagy rendeljen meg.
A terrorista csoportoknak valószínűleg nincs még a vírusok előállításához szükséges technológiája, de megrendelőként felléphetnek, s fontos, hogy legyen egy rendszer, ami kiszűri a potenciálisan veszélyes DNS szekvenciákra vonatkozó megrendeléseket. A kutató társadalom arra gondolt, hogy önkorlátozást léptetnének életbe, és a becsületkódexet megszegő cégeket kiközösítenék.
A Berkeley városában, Kaliforniában tartott Synthetic Biology 2.0 tanácskozáson nem sikerült elfogadni a génszintetizálás helyes gyakorlatát ("best practice") írásba foglaló szabályrendszert, amelyet Stephen Maurer, a California Egyetem jogásza fogalmazott meg.
A konferencia résztvevőihez 35 környezetvédő szervezet - köztük a GeneWatch és a Greenpeace - nyílt levélben intézett felhívást 35 környezetvédő csoport - köztük a GeneWatch és a Greenpeace International -, hogy önszabályozás helyett vigyék a nyilvánosság elé és bízzák a törvényhozásra illetve a kormányzatra a szakma felügyeletét. Nemcsak az "önszabályozás" elvi ellentmondását kifogásolták - hogy ugyanis demokratikus társadalomban nem lehet valaki önmaga ellenőrzője és bírája - hanem felhívták a figyelmet arra is, hogy számos környezeti és egyéb veszélyre nem gondoltak a kutatók - adta hírül honlapján a The New Scientist című angol tudományos folyóirat.