Vérrendellenességet gyógyítanak génterápiával
Génterápiával sikerült első ízben meggyógyítani a vér egy veleszületett elváltozását Németországban, svájci kutatók részvételével, s az orvosok azt remélik, hogy az elv alapján más vérbetegségeket is kezelni lehet majd a jövőben.
Svájci hivatalos közlés szerint három pácienst sikerült génsebészet segítségével kigyógyítani a szeptikus granulomatózis elnevezésű, immunhiányt okozó betegségből, amelynek lényege, hogy egy génhiba folytán a vérsejtek ellenálló képessége a különféle gombákkal és baktériumokkal szemben csekély.
A betegektől csontvelősejteket vettek, beültették a megfelelően működő gént, majd visszaültették a sejteket a páciensek csontvelőjébe, ahol azóta egészséges immunsejteket produkálnak.
Az ilyen génterápia nem új, de eddig szerény sikereket hozott. A zürichi és frankfurti kutatók sikerüket két újítással magyarázzák: jobb módszert használtak az egészséges gén beültetésére, és olyan kemoterápiát vetettek be, amellyel vissza tudták szorítani a beteg sejteket. A három gyógyult beteg közül kettőt Frankfurtban, egyet pedig Zürichben kezeltek.