2007. március. 05. 11:24 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 05. 11:08 Tech

Felismeri a lopott műkincset a mobiltelefon

Mobiltelefonos képfelismeréssel akarják leleplezni a műkincs tolvajokat német kutatók.

A jövő telefonja a művészetben is jártas
© sxc.hu
berlini Fraunhofer Intézet kutatói olyan képfelismerő rendszert fejlesztettek ki, amely megkönnyíti az ellopott képek, vagy szobrok számontartását és felismerését, és megnehezíti eladásukat.
 
Az intézetnek a wissenschaft.de című német  tudományos hírportálon megjelent közleménye szerint a lopott műkincsek után nyomozók az aukciókon mobiljukkal fotót készíthetnek a kétséges eredetű műtárgyról, s ezt egy központba küldve onnan válaszüzenetben néhány másodpercen belül listát kapnak azokról a műtárgyakról, amelyek közül az egyik lehet a gyanús darab. A nyomozók így gyorsan cselekedhetnek, akár az aukciót is leállíthatják, mielőtt a lopott műtárgy eltűnik egy magángyűjteményben.
 
A képfelismerő szoftver a Fraunhofer Intézet fejlesztése, a tárgyakat optikai jellegzetességeik alapján, vagyis formájuk, kontúrjuk, színük vagy textúrájuk szerint hasonlítja össze a központi adatbankban lévő adatokkal, amelyeket a múzeumokból, vagy magángyűjteményekből lopott műtárgyak fotóiból hoztak létre.
 
Ilyen adatbankokat már eddig is működtettek magángyűjtők és az Interpol.  Bertram Nickolay, az intézet szakértője úgy véli, hogy eddig komoly nehézséget okozott a keresett tárgyak ezreinek észben tartása, viszont az adatbank segít ezen a problémán.
 
A kapott lista alapján a nyomozóknak jó esélyük van arra, hogy gyorsan, és nagy biztonsággal találják meg a lopott műtárgyat.
 
A műkincs-tolvajokon kívül hamis útleveleket, vagy hamisított órákat is le tudnak leplezni az új módszerrel - áll a német tudományos hírportál oldalán.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.