2006. július. 26. 12:20 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 26. 13:51 Kult

Hobbiból lopták el a pannonhalmi műkincseket?

Elfogta a rendőrség azt a férfit, aki több mint ötven felbecsülhetetlen értékű műkincset lopott el a pannonhalmi főapátságból - jelentette be a Nemzeti Nyomozó Iroda műkincsvédelmi alosztályának vezetője.

A Pannonhalmi Bencés Főapátságban idén április 12-én észlelték, hogy eltűnt az az 1090 körül kiállított és a levéltárban őrzött "David dux oklevél", amit Dávid herceg, Szent László király unokaöccse állított ki, a király engedélyével földeket és halászhelyeket adományozva a tihanyi monostornak. Az oklevelet Szent László király pecsétjével hitelesítették, forgalmi értéke 50 millió forint. Eszmei értéke azonban felbecsülhetetlen, mert ebből a korból ezen kívül csak a tihanyi apátság alapítólevele maradt fenn.
 
Mint  Bucsek Gábor főhadnagy elmondta, precíz értékelő munka eredményeként terelődött a gyanú egy 36 éves pannonhalmi férfira, aki az apátság fénymásolóit és számítástechnikai berendezéseit szervízelte.

Annyi adatot összegyűjteni a gyanúsítottal szemben, hogy beidézték a Nemzeti Nyomozó Irodába, ahol az elétárt bizonyítékok hatására beismerte, hogy ő követte el a bűncselekményt, és elmondta azt is, hogy nem csak ezt az egy oklevelet vitte el az apátságból.

A férfi azt vallotta, a lopást egyedül követte el, és nem akarta eladni a műkincseket, amelyek értékével csak a kihallgatáson szembesült. Állítása szerint a műkincseket csak a saját gyűjteményébe szánta, s "hobbiból" lopta el. Az első értékes könyvet még tavaly nyáron vitte el az apátságból, állítása szerint azért, hogy fénymásolja. Majd amikor nem keresték rajta, nem is vitte vissza azt az apátságba, sőt, amikor csak lehetősége volt rá, mindig magával hozott egy-egy újabb értéket.

A tettes - félve attól, hogy megtalálják nála a műkincseket - a lopott értékeket Pannonhalma külterületén rejtette el. A műkincsek feltehetően rövid idő alatt teljesen tönkrementek volna, ha nem találják meg őket időben. Összesen 50 tétel irat került elő, amelyek az 1300 és 1700 közötti korokból származtak.