2007. január. 25. 08:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 24. 17:58 Tech

Egyetlen digitális üveglap a jövő íróasztala

A jövő íróasztala egy üveglap, amelyre komputer képeket vetítenek, - vagyis az íróasztal és a monitor különös keveréke.

A Bajor Közszolgálati Rádió és Televízió internetes portálján mutatja be Jeff Hann, a New York Egyetem kutatójának találmányát, a "multitouch" konzolt.

Egy ma használatos érintőképernyőhöz képest ez a technika egyidejűleg több emberi ujjat is képes felismerni. Ez nem csak azt jelenti, hogy ezáltal kényelmesebben, két kézzel lehet dolgozni, hanem azt is, hogy több ember képes használni a különleges íróasztalt, amelyen képeket és dokumentumokat lehet ujjainkkal ide-oda mozgatni.

Németországban a müncheni és a berlini egyetemen is építettek hasonló asztalokat, a bajorországi egyetemen Florian Echtler két üveglappból készítette el a maga változatát, az alsó tejüveg, a felső lap pedig plexi: az alsó üvegre vetítik a kívánt képet, a felső lemez regisztrálja az ujjak pozícióját.

A berlini íróasztalt két és félezer euróból készítette el két diák, mégpedig discjockey-k számára, akik film-mixeket is vetítenek a zene mellett. Ez lehetővé tenné azt is, hogy a valódi lemezek helyett virtuális korongokkal zsonglőrködjenek. A müncheni műszaki egyetem egyik professzora úgy véli, hogy az új technológia megváltoztatja a csoportmunkát, a maihoz képest ez a fajta munkavégzés sokkal interaktívabb, és kevésbé hierarchizált lesz, mint most. A csoport tagjai ugyanis egyidejűleg használhatják a számítógépet, láthatják egymás munkáját, és továbbfejleszthetik az ötleteket, - írta a bajor közszolgálati portál.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.