2007. január. 09. 12:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 09. 12:40 Tech

Röntgenszem és külső csontváz a jövő katonáin

Az amerikai kommandósokat 2010-re már kézi radarral, izomerősítő szerkezettel és ultrahangos takaróval is felszerelik majd a Future Force Warrior című program keretében.

Az exoskeleton felerősíti
a katonákat
© AP
A jelenleg fejlesztés alatt álló szerkezetek célja, hogy az amerikai katonák még veszedelmesebb támadók legyenek - írta a Die Welt című német lap online változata.
 
A számos újítás közül a beszámoló külön kiemeli az "exoskeletont", vagyis külső csontvázat, amely erősebbé és teherbíróbbá teszi a katonákat, mesterségesen megnövelve izomerejüket. Egy katona ezáltal kettő helyett is cipelheti a terhet, például egy gépfegyvert, amelyhez eddig két emberre volt szükség.
 
A mobiltelefon nagyságú speciális radar segítségével az utcai harcokban át lehet látni a falakon, az új kanyarlövő fegyverrel pedig úgy lehet belőni egy utcába, hogy az ember nem lép ki a sarok mögül. A gyalogsági fegyvereket speciális lézerrel akarják fölszerelni, amely tájékoztatja a saját bajtársakat, de a helikopterek és a páncélosok legénységét is arról, hol vette tűz alá a katona az ellenséget. Így szükség esetén gyorsan be lehet vetni az erősítést.
 
Az iraki harcok során alkalmaztak már egy "mesterséges hollót". Az 1-2 kiló súlyú repülőrobot, amelynek a szárnya egy méter fesztávolságú és amely normál- és infravörös felvételeket képes készíteni. Ezek a "hollók" kísérik a harcoló egységeket. A gyalogosok fölküldhetik a levegőbe a robotot, hogy kikémleljék az ellenséges erők állásait. A robot korszerűbb változata már digitális zoommal fölszerelt, vagyis a célokat nagy távolságból is képes földeríteni.
 
Az új technikát a védőeszközök korszerűsítésénél is alkalmazzák, új típusú golyóálló mellényeket vezetnek be, amelyek képesek távol tartani a testtől a lökéshullámot, és így elkerülhetőek a belső sérülések és vérzések.
 
A harci ruhákat új szenzorokkal is fölszerelik, amelyek mérik a katonák lélegzését és pulzusát. A mundér lökéshullámoknál vagy sérüléseknél azonnal értesíti a szanitéceket, megadva a sérült pontos helyét.
 
Belső vérzéseknél, amelyeket eddig nem tudtak a fronton megfelelően kezelni és elállítani, sokat segíthet egy új ultrahang - takaró, amelyet ráterítenek a sérültre, lokalizálja a belső sérülést és egy erős, célzott ultrahang sugarat bocsát ki, hogy elállítsa a belső vérzést, amellyel megmentheti a katona.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.