2007. január. 09. 10:45 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 09. 10:45 Tech

Kiosztották az idei Wolf-díjakat

George Feher (Fehér György) amerikai biofizikus és Ada Jonat izraeli tudós, illetve Michelangelo Pistoletto olasz művész kapja az idei Wolf-díjat - jelentette be hétfőn a kitüntetést odaítélő jeruzsálemi alapítvány kuratóriuma.

A százezer dollárral járó elismerést májusban adják át ünnepélyesen az alapítvány székhelyén. A 82 éves, pozsonyi születésű George Feher a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem, a 67 éves Ada Jonat pedig a rehovóti Weizmann Tudományos Intézet professzora.
 
Feher a fotoszintézis-kutatásban elért eredményeiért, a fényenergia-átalakulás biológiai alapelveinek felfedéséért kapja a díjat, Jonat pedig a fehérjetermelődés elvének megértéséért tett erőfeszítéseiért. Az izraeli tudós "munkássága elvezet a gyógyszerműködés és az ellenállási mechanizmusok kulcsfontosságú kérdéséhez" - olvasható az indoklásban.
 
A 73 éves Pistoletto azért érdemelte ki a Wolf-díjat, mert "képes állandóan új lehetőségekkel előrukkolni, és bátorítani a képzelőerő alkalmazását a művészeti és a társadalmi változások érdekében. A legkülönbözőbb médiumokat felhasználó munkája kommunikációs rendszert teremt a művészet és minden más emberi tevékenység között" - írta a kuratórium.
 
Az alapítványt Ricardo Wolf német születésű feltaláló, diplomata, filantróp hozta létre, aki élete utolsó éveiben Kuba izraeli nagykövete volt, és a zsidó államban halt meg 1981-ben.
 
A díjjal "az emberiség és az emberek közötti baráti viszony érdekében elért teljesítményeket jutalmazzák" az alapítvány megfogalmazása szerint. 1978 óta 232 tudósnak, illetve művésznek ítélték oda. A világ tudományos és művészeti kitüntetései sorában csaknem egyenrangú a svéd Nobel-díjjal.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.