2006. október. 02. 11:44 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 02. 14:02 Tech

Két amerikai kapta az orvosi Nobel-díjat

Andrew Z. Fire és Craig C. Mello amerikai tudós kapja idén az orvosi Nobel-díjat - jelentette be hétfőn Stockholmban a Karolinska intézet illetékes bizottsága.

A testület azért ítélte oda a legtekintélyesebb tudományos kitüntetést a két amerikai tudósnak, mert felfedezték a genetikai információáramlás ellenőrzésének alapmechanizmusát.

Magyarázata szerint léteznek úgynevezett hírvivő ribonukleinsav-molekulák, a messenger RNS-ek  (mRNS), amelyek a proteinszintézisre vonatkozó információt "fordítják" le a DNS-ről, majd ezt a "fehérjegyártás" helyszínére, a riboszómákhoz szállítják. Az mRNS-en tárolt információ határozza meg, hogy a különböző aminosavak milyen sorrendben épülnek be a polipeptidláncba, vagyis a fehérjébe.

Andrew Z. Fire és Craig C. Mello 1998-ban publikálta az úgynevezett RNS interferenciára vonatkozó felfedezést, amely rávilágított, miként választhatók le hírvivők a specifikus génekről. Ezt a feladatot kis molekulasúlyú, kettős láncú RNS-ek végzik. Ezek a molekulák képesek rákapcsolódni a fehérjeszintézist kódoló hírvivőkre, s ezáltal csökkenteni, vagy akár teljesen leállítani a proteinek termelését.

"Ez univerzális mechanizmus, amely egyaránt érvényes a növény- és állatvilágra, valamint az emberi szervezetre" - mondta Szabó Gábor.

A KOKI osztályvezetője szerint a későbbiekben a két amerikai Nobel-díjas által felfedezett szabályozási mechanizmus a gyógykezelésben is polgárjogot nyerhet. Az RNS-interferencia révén ugyanis olyan készítményeket lehet előállítani, amelyekkel specifikusan fel lehet függeszteni nem kívánt fehérjék, vagy a sejtanyagcsere kóros termékeinek képződését.

A felfedezés gyakorlati alkalmazásaként Szabó Gábor az onkológiát említette, meglátása szerint ugyanis kóros gén megléte esetén meggátolható a daganatképződés.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.