Működő szívizmot növesztettek patkánysejtekből
Amerikai kutatók patkányok sejtjeiből állítottak elő olyan szívizmot, amely egy egészséges szív teljesítményének a felét képes produkálni.
A wissenschaft.de tudományos portál az amerikai szaklap, a Journal of Biomedical Materials Research cikkét idézi. E szerint Yen Csi Huang és kollégái elöször egy vázat terveztek a fibrin nevű anyagból, amely normális körülmények között a testben a seb gyógyulását segíti elő.
Ez a fehérje hálószerű struktúrákat hoz létre. A mesterséges szívizomhoz a kutatók körülbelül egymillió szívizomsejtet alakítottak háromdimenziós szövetté. A sejtek aztán már saját magukat szervezték, és képesek voltak kapcsolatba lépni egymással. A kutatók az izomzat aktivitását kalciummal és szívgyógyszerekben lévő anyagokkal erősítették.
A szívizom pulzált és két hónapon keresztül működött laboratóriumi körülmények között. A michigani egyetem kutatói következő lépésként a petricsészében kitenyésztett szövetrészeket be akarják ültetni egy olyan patkányba, amely szívinfarktust szenvedett, és azt akarják vizsgálni, hogy a laboratóriumi szövet helyre tudja-e állítani a károkat - írta a német tudományos portál cikke.