2005. június. 09. 13:30 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. június. 09. 13:33 Karrier

A lélekölő munka szívrongáló is

A lélekölően unalmas munka árt a szívnek, szaporább verésre készteti, ugyanakkor monotonabbra, ami szintén nem jó – állítják brit kutatók.

Vizsgálódásukkal arra próbáltak választ találni, hogy miért több a szívbeteg az alacsonyabb iskolázottságúak körében, akik rosszul fizetett állásokban dolgoznak. Összesen 2197 férfit vizsgáltak meg, 45-68 életév közöttieket, ami alapján arra jutottak, hogy átlagot számítva az alantasabb munkák végzőinek a pulzusa percenként 3,2-del szaporább, mint a magasabb beosztásokban dolgozóké, ráadásul szívverésük nem elég dinamikus, nem változik ritmusa kellően. Minél alacsonyabb valaki társadalmi helyzete, annál erőteljesebbek ezek a tünetek és annál depressziósabb.

"Az artériák úgy viselkednek, mintha tudnák, hogy mennyire iskolázott gazdájuk" – mondta Harry Hemingway, a vizsgálódás vezetője. Arra, hogy az alacsonyabb iskolázottságúak – egyebek közt egészségügyi tájékozatlanságuk miatt is – eleve kevesebbet törődnek egészségükkel, életvitelükkel, nem tért ki a hír, márpedig ez is része lehet annak, hogy körükben több a szívbeteg.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.