Megváltozott tudatállapotot idéz elő egy új relaxációs terápia
Az eddigi legtökéletesebb relaxáció, így vélekednek sokan, akik kipróbálták az úgynevezett floating - lebegés - élményét, egy különleges meditációt.
Megtudhatjuk milyen belülről © Dripnet |
A Der Spiegel című lap internetes verziójában közölt beszámoló szerint a legújabb ezoterikus élményfürdő kapszulája teljesen zárt és sötét, abban lebeg a pihenni vágyó, de ha klausztrofóbiája van, akkor egy gombnyomással kinyithatja a tetőt, sőt egy kis infra - lámpát is bekapcsolhat. Ezzel persze veszélybe kerülhet az egész vállalkozás is, amelynek lényege az, hogy a külvilágból semmit se lásson, halljon a meditáló hanem csak lebegjen, súlytalanul.
A flotation-REST (Restricted Environmental Stimulation Technique), egy amerikai neurofiziológus, John Lilly ötlete alapján jött létre. Ő arra kereste még az 1950-es években a választ, hogy külső stimuláció nélkül is működik-e a tudatos agyi tevékenység, vagy sem. Az akkori tudományos felfogás szerint ugyanis az ingernélküliség gyorsan gyengeelméjűvé teszi az embert. Nos, Lilly teljesen mást tapasztalt, olyat, amit a megváltozott tudatállapot - Altered States of Consciousness" (ASC) - kifejezéssel írt le.
A megváltozott tudatállapot ugyanakkor nagyon szubjektív, amit a tudósok csak nehezen tudtak értelmezni, ezért igen sokfajta definíciója létezik. Az egész eljárást kuriózumnak tekintették, a para-tudományokkal rokonították és csak a legutóbbi időkben kezdtek vele ismét tudományosan foglalkozni.
A göteborgi egyetem munkatársai 160 kísérleti alannyal végeztek felmérést, és megerősítették a Lilly által tapasztalt effektusokat. A kísérleti alanyok elveszítették időérzéküket, vizuális jelenségekről adtak hírt, hallucinációik támadtak, hangokat hallottak, de a realitásérzék elveszítése nem következett be.
A többség arról számolt be, hogy mintha az anyaméhben lettek volna, "összeolvadva a kozmosszal, időtlen egységben". A szakértők úgy vélik, hogy a floating mind gyógyításra, mind relaxációra tökéletesen alkalmas, de lehetséges, hogy a tanulásnál is hasznát lehet venni a különös őstojásnak - írta a Spiegel online változatában.