2006. szeptember. 08. 16:34 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 08. 17:32 Plázs

Kómában is működik az öntudat egy része?

Az öntudat bizonyos jeleit mutatta egy csaknem egy éve vegetatív állapotban, azaz gyakorlatilag kómában lévő fiatal nő, akinek agyműködését speciális röntgenkészülékkel vizsgáltak orvosai - derült ki a Science című tekintélyes amerikai tudományos folyóiratban megjelent írásból, amely egy hónapokkal ezelőtti kísérlet eredményét, és az azzal kapcsolatos szakmai vitákat ismertette.

A vizsgálat arra enged következtetetni, hogy a kómában lévő betegek, vagy legalább egy részük tudata valamilyen mértékben működik, márpedig ez - ha további kísérletek is alátámasztják - teljesen új megvilágításba helyezheti ez ilyen páciensek kezelésének ügyét.

A vizsgált autóbalesetben agysérülést szenvedett, 23 éves lány nem reagál a külvilág jelzéseire, nem kommunikál. A röntgeneredmények viszont mégis egyfajta agyi aktivitásra utaló jeleket mutattak ki nála.

Adrian Owen, a cambridge-i egyetem neurológusa és kollégái által egy új típusú, célzott mágneses letapogatást lehetővé tevő röntgenkészülékkel végzett vizsgálat során először egyszerű kérdéseket tettek fel a kómában fekvő nőnek. A röntgenvizsgálat tanúsága szerint arra a mondatra, hogy "Van tej és cukor a kávéban" a lány agyának ugyanazon területei léptek működésbe, mint egészséges az emberek esetében. Még meglepőbb eredményt hozott a következő kísérlet, amikor arra kérték a hivatalosan vegetatív állapotban lévő nőt, hogy képzelje el önmagát teniszezés közben.

A kérés nyomán működésbe léptek a nő agyának a motoros mozgásokat ellenőrző területei, mégpedig ugyanazok, amelyek az egészséges embereknél működésbe lépnek ugyanezen feladat megoldása közben. Az orvosok tanácstalanul állnak a jelenség előtt, egyelőre még azt sem tudják egyértelműen megmondani, hogy várható-e a páciens állapotának javulása, esetleg felépülése. Néhány szakember az eset kapcsán azt hangoztatta, hogy a tapasztalat megköveteli a hasonló betegek kezelésének átgondolását mind erkölcsi, mind pedig gyakorlati szempontból.

Mások arra figyelmeztettek, hogy a baleseti sérültek agyi károsodása az esetek többségében enyhébb az agyvérzéses, illetve szívrohamon átesett betegekénél, s ezért feltehetően jobban is gyógyul. A szakemberek többsége szerint a vizsgált eset nem hasonlítható a másfél éve világszerte hatalmas port felvert ügyhöz, amikor hosszas bírósági procedúrát követően Floridában megszüntették a mesterséges táplálását a 15 éve kómás állapotban lévő Terry Schiavónak, aki agyvérzés és szívroham következtében veszítette el öntudatát és soha többé nem tért magához. Abban azonban minden kutató egyetért, hogy a megdöbbentő eredmény nyomán szükséges és érdemes átfogó vizsgálatokat folytatni a kómában lévő páciensek agyműködésének feltárására.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.