Sárkány, griff és más szörnyek genetikai készletét állítják elő
A háziállat-klónozással foglalkozó amerikai GeneDupe biotechnológiai vállalat tudósai mitológiai élőlények génkészletének számítógépes modelljét hozták lére valódi állatok DNS-adataiból. A cég a következő lépésben a mitikus teremtmények életre keltését tervezi mesterséges DNS-molekulák valódi sejtekbe történő beültetése révén – adta hírül a The Economistra hivatkozva az InfoPark hírlevele.
A kaliforniai San Melitóban működő cég tudósai a virtuális sejtbiológia (virtual cell biology) néven ismert számítástechnikai eljárással szoftveres modelleket készítenek állati sejtek biokémiai szerkezetéről, majd azokat ellátják egy adott állatfaj génkészletének virtuális másolatával. A számítógépes sejtszimuláció ekkor úgy viselkedik, mint egy megtermékenyített petesejt, azaz osztódni kezd és embrióvá fejlődik, melyből végül felnőtt egyed lesz. Mivel a folyamat egy számítógép belsejében zajlik, a petesejtből fejlett egyeddé válás egyetlen percnél is kevesebb időt vesz igénybe.
Ha a kutatók a hagyományos állati génkészleten mutációt generálnak, végeredményként soha nem látott élőlényeket kapnak. Így kellő számú próbálkozás után létrehozható akár a korábban csak a mitológiában létező lények génkészlete is a rájuk leginkább emlékeztető állatok DNS-éből: a sárkányé a gyíkéból, az unikornisé a lóéból és a griffmadáré a saséból és az oroszlánéból.
A GeneDupe szakemberei a fenti eljárással már elkészítették számos mítoszbeli állat génkészletének modelljét és a következő fázisban a valódi gének előállítására, majd azok élő sejtekbe való beültetésére készülnek.
Paolo Fril, a vállalat elnöke és tudományos igazgatója azt reméli, hogy a csapata által világra segített valódi sárkányok és egyszarvúak nagy fogyasztói keresletet fognak generálni a háziállatpiacon. Mint ismeretes, a GeneDupe korábban genetikai módosítások útján egy olyan halat próbált létrehozni, melynek a bőrsejtjeiben valódi arany található. A kísérlet azonban kudarcot vallott, mert a tudósok kihagyták a számításból, hogy az arany az egyik legnehezebb fém és így súlya a víz fenekére húzta az állatokat.