Beérett a kormány nyelvvizsga amnesztiája, tavaly több mint tízezerrel kevesebben jelentkeztek, hogy vizsgát tegyenek valamilyen idegennyelvből.
Az Oktatási Hivatal statisztikái szerint 2024-ben több mint tízezerrel kevesebb volt a nyelvvizsgázók száma – írja a Népszava. A Nyelvtudásért Egyesület elnöke és az Euroexam Nyelvvizsgaközpont vezetője, Rozgonyi Zoltán a lapnak azt mondta, a vizsgázók száma azt követően csökkent jelentősen, hogy a kormány 2020-ban nyelvvizsga amnesztiát hirdetett a felsőoktatásban a koronavírus-járvány miatt, majd végleg el is törölték a diploma megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga kötelezőségét. A szakember szerint ezzel szinte teljesen kivezették az egyetemista korosztályt a nyelvvizsgázók köréből.
2023-tól törölték el véglegesen a diplomához szükséges kötelező nyelvvizsgát, azóta több mint 30 ezerrel csökkent a jelentkezők száma – írja a lap. Nemcsak az egyetemisták körében tapasztalható csökkenés, hanem a 14-19 éves korosztályban is, ahol 2019 óta nagyjából húszezerrel csökkent a jelentkezők száma.
A sikeres nyelvvizsgák száma is csökkent: 2024-ben hétezerrel kevesebb ilyen volt, mint egy évvel korábban.
A legnépszerűbb idegen nyelv továbbra is az angol, a második legnépszerűbb a német, a harmadik pedig a spanyol.
Rozgonyi Zoltán a Népszavának azt mondta, sokat nem segít a helyzeten, hogy az Orbán-kormány 2018 januárjától lehetővé tette, hogy minden 35 év alatti fiatalnak visszatérítsék az első vagy egy új nyelvvizsgának a díját, mit fogalmazott, ez olyan, mint amikor a boltban kiírják egy termékre, hogy 10 százalékkal olcsóbb. A költségek nagy része pedig úgyis a tanfolyamokra, különórákra és magántanárokra megy el.