Lézerkijelölésű célokat küzdhet le az az új önvezérlő lövedék akár csaknem két kilométeres távolságban is, amelynek prototípusát az amerikai energiaügyi minisztérium Sandia National Laboratories (SNL) mérnökei fejlesztették ki.
Az SNL a héten jelentette be új kutatási eredményeit, amelyek két - szenvedélyes vadász - mérnöke munkáját dicsérik. A laboratórium most magánbefektetőket keres a tesztprogram befejezéséhez és a találmány piacra viteléhez. Várhatóan nagy érdeklődésre számíthat a lövedék nemcsak a Pentagon és az amerikai titkosszolgálatok, hanem a vadászok és a sportlövők részéről is.
A Sandia műszaki stábjának tagja, Jim Jones szerint az .50-es kaliberű (12,7 milliméteres) lőszer jó szolgálatot tehet a hadsereg gépfegyvereiben, a katonák gyorsabban, nagyobb pontossággal küzdhetik le a célpontokat. Különböző lőporral is tesztelték már a lövedéket, hogy annak torkolati sebessége megfeleljen katonai célokra is - mondta Jones egy tévényilatkozatában. A tesztek szerint az új lövedék akár a másodpercenként 730 méteres sebességet is elérheti. A számítógépes szimulációk szerint a hagyományos, nem önirányító lövedék normális körülmények között már félmérföldes (800 méteres) távolságban is eltérhet a céltól, míg az új fejlesztés 20 centiméteren belül marad a célponttól.
A cigaretta nagyságú, 12,7 milliméter átmérőjű lövedék parányi stabilizátorokkal rendelkezik - hajítódárdácskára emlékeztet -, s egy, a lézerkijelölésű célpontot érzékelő optikai szenzorral együtt beépített mikrocsip korrigálja a röppályáját, elektromágnesekkel vezérelve a stabilizátorokat. A hajítódárdákhoz hasonlóan röppályája során nem pörög saját tengelye körül, így csakis nem huzagolt csövű fegyverekből lehet kilőni az új lövedéket.