Sport hvg.hu 2015. július. 31. 12:07

Kihirdették a 2022-es téli olimpia helyszínét

Pekingben rendezik meg a 2022-es téli olimpiát – így döntött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság pénteken, Kuala Lumpurban. A kínai főváros volt a házigazdája a 2008-as nyári olimpiának.

A rendezésért a kazah Almatival vetélkedett a kínai főváros, amely 2022-ben először rendezhet téli játékokat.

Thomas Back, a NOB elnöke felmutatja a győztes város nevét
MTI / EPA / Fazry Ismail

Peking az első olyan város, amely mind nyári, mind téli ötkarikás játékoknak otthont ad.

A hét évvel ezelőtti esemény rendezési tapasztalatán kívül Peking mellett szólt az a terv is, amely szerint az ország északi régiójában élő több mint 300 millió embert ismertetnének meg a téli sportokkal.

Lehetséges problémaként merült fel ugyanakkor a főváros és a síszámoknak otthont adó hegyi versenyhelyszínek közötti körülbelül 200 kilométeres távolság, jóllehet az épülő gyorsvasút segítségével 50 perc alatt megtehető lesz az út. Aggályok merültek fel a kínai helyszínek műhótól való függőségével kapcsolatban is, de a szervezők ígérik: semmi gondot nem fog okozni, hogy vízből kell havat előállítaniuk.

A szavazás előtt a kínai és a kazah delegáció is megtartotta utolsó prezentációját. A pekingi bemutatkozásban Liu Peng kínai sportminiszter azt ígérte: "a szükséges hómennyiség előállítása minimális környezeti hatásokkal jár majd".

Ezután a jelenlévő 85 NOB-tag az elektronikus szavazórendszer meghibásodása miatt kézírással, papíron adta le voksát.

Peking a negyedik ázsiai ötkarikás házigazda a téli játékok történetében, két japán színhely, Szapporo (1972) és Nagano (1998), illetve a következő, 2018-as olimpia után, melynek a dél-koreai Pjongcsang ad majd otthont.

A NOB döntött a 2020-as ifjúsági téli olimpia helyszínéről is: a 15 és 18 év közötti sportolókat felvonultató viadal rendezési jogát a svájci Lausanne nyerte el a romániai Brassó előtt.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.