A Manchester Citynél töltött egy hetet a Magyar Futballakadémia U-17-es csapatának két tehetsége, Bobál Dávid és Bobál Gergely. Roberto Mancini személyesen felügyelt rájuk, nyáron újra mehetnek – addig a Honvédban építik tovább magukat.
„Egy hatalmas pálya két részén edzett az első, illetve a tartalék csapat, középen állt Mancini. A nagycsapatból hét játékost rakott át a tarcsiba, velük edzettek Bobálék. Folyamatosan figyelte őket, de például Vieirával együtt is dolgozhattak.”
Így festett a Manchester Citynél vendégeskedő két kispesti iker, Bobál Dávid és Bobál Gergely szakmai programja, Fabio Cordella, a Honvéd nemzetközi igazgatója elmondása szerint. A két srác a hazai szakmai berkekben már afféle utánpótlás „márkanév”, mindenki ismeri őket. Gergely legutóbb a Puskás-Suzuki Kupa döntőjében egyedül kivégezte a Puskás Akadémia csapatát, korosztályában félelmetes fizikai – és gólmutatói vannak.
A Salgótarjánból induló, 2010 óta a Honvéd működtette Magyar Futballakadémián tanuló testvérpár nem valamilyen nemzetközi kontingens vagy camp tagjaként fordult meg a Manchester City edzőközpontjában: személyesen őket hívták meg.
Fabio Cordella azt mondja, néhány hónap alatt összeállt a fejében egy lista azokról az itteni fiatalokról, akiket ki lehet próbálni külföldön. Ezután személyes kapcsolatait latba vetve intézte a srácok ügyét – Roberto Mancinit is felhívta. Ő meg elhívta a két Bobált.
„A teljesítményüket Mancini egész héten figyelte, talán két nap volt, amikor nem személyesen felügyelte a munkát. Mivel a City „mellékesen” a United elleni bajnoki döntőnek beillő rangadóra készül, nagy dolognak tartom, hogy közben szakított rájuk időt.” – mondja Cordella, aki egy volt honvédos srácot, Farkas Sebestyént már kiközvetített Olaszországba, ő most a Parma primavera-csapatában játszik.
A Bobál-testvérek még nem City-futballisták, de visszatérhetnek a kékekhez, a megbeszéltek szerint nyáron, amikor a Manchester City Ausztriában kezdi a felkészülést (hogy Mancini vezetésével vagy sem, azt persze ki tudja…), újra várják őket.
A két Bobál az élménybeszámoló-sajtótájékoztatón nem éppen főszereplőként vitte a prímet, idejük se lett volna rá, mert meccsre kellett menniük: a hátsó műfüvesen várták őket a társak.
„Ugyanazokat a feladatokat kellett csinálnunk kint, mint itthon, nem éreztük a nagy különbséget. A labdatartás ott is labdatartás, a kapura lövés meg kapura lövés” – mondott azért egy kis „szakmait” Bobál Gergely, testvére pedig a kérdésre, hogy akkor most menni vagy maradni lenne-e jobb, ennyit felelt: „Mind a kettő járható út, de ha egyszer adódott egy ilyen lehetőség, ki kellett használni.”
A Bobál-testvérpár ezután balra el, a téma pedig távollétükben a jövőjükre terelődik, a szokásos dilemma mentén. Játékosnak, klubnak mi éri meg jobban? Felnevelni saját részre a tehetségeket vagy pénzt csinálni belőlük minél előbb?
Szalai László, a Magyar Futballakadémia igazgatója így látja: „A magam részéről jobban örülnék, ha ezek a játékosok a Honvéd első csapatában virítanának először, maradnának a mi kötelékünkben. De ha az élet úgy hozza, hogy ilyen lehetőség adódik, és a tulajdonos úgy dönt, hogy anyagilag ez éri meg, akkor nincs mit tenni, tapsolni fogunk és örülünk, hogy két ilyen fiatalt kineveltünk.”
George F. Hemingway klubtulajdonos át is vette a szót, és mielőtt az üzletre terelte volna, pedagógiai kitérőt tett:
„A legnagyobb veszély ezekre a gyerekekre mi vagyunk. Ha nem helyén kezeljük a dolgukat, elszállnak. Jó mentalitású gyerekek, de vigyázni kell rájuk. Volt egy-két jó meccsük, érdeklődik irántuk pár jó nevű csapat, egyelőre ennyi történt.
Továbbra is ugyanolyan kötelezettségeik lesznek a csapatban, a kollégiumban, mint a huszonharmadik számú kissrácnak. Iskolába kell járniuk, a tanulásban is eredményt kell produkálniuk, nem csak a pályán.”
Ezek után azért azt is elárulta, ha olyan ajánlat érkezik, ami a klubnak is több mint elfogadható, akkor nem lehet nemet mondani.
„A gyerekek jövője nyitott. Tudjuk, hogy van, aki külföldre ment és elkallódott. De olyat is tudunk, aki itthon maradt és úgy kallódott el” – zárta le Hemingway a maga részéről a kérdést.
Szalai László még hozzáteszi: Supka Attilával, Honvéd felnőtt csapatának edzőjével megbeszélték, hogy a hét első felében a nagycsapattal edzhetnek, de a korosztályukban töltenek több időt. Persze, ha be akarja vetni valamelyiküket NB I-es meccsen, semmi akadálya.
Bobálék Salgótarjánból eljutottak Manchesterig, edzettek Patrick Vieirával, lefotóztatták magukat Balotellivel – egyelőre ennyi az élmény. A neheze ezután következik. Szalai László szerint is.
„Volt már egy fiatal játékosunk, aki három gólt rúgott annak idején a Real Madridnak, olyan ismertségre tett szert, amit nem tudott kezelni, jelen pillanatban már nem a klubnál futballozik, mert megtorpant a fejlődése. Fejben tudni kell feldolgozni a sikert.”
Remélhetőleg ezzel kapcsolatban nem pont Balotelli adott tanácsokat a két honvédos srácnak. Folytatás nyáron.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.