2010. február. 28. 21:48 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2010. március. 01. 00:50 Sport

Kanada megnyerte a hokidöntőt

Toews és Perry góljával vezetett Kanada az USA ellen a jégkorong olimpiai döntő nagy részében. Először csak Kesler tudott válaszolni amerikai részről, így 2:1-re vezettek a kanadaiak egészen az utolsó pillanatokig. A harmadik harmad vége előtt 24 másodperccel azonban egyenlített az USA Zach Parise révén, így következhetett a hirtelen halál, vagyis az első lőtt gólig tartó hosszabbítás. Itt az NHL egyik legnagyobb sztárja, Sidney Crosby ütött gólt, így Kanada megnyerte a mérkőzést és az olimpiát is.

Az első harmadban Jonathan Toews egy kipattanó korongot lőtt Ryan Miller kapujába. Miller, az amerikai kapus eddig a torna legjobb hálóőre volt. Kérdés, hasonló sorsra jut-e, mint a korábbi legjobb, a finn Kiprusoff, aki az elődöntőben hirtelen négy gólt kapott, és le is kellett cserélni.

Ez most nem következett be, hiszen az amerikaiak nem sokkal később emberhátrányba kerültek, de sikerült kivédekezniük. Így a harmad 1:0-s kanadai vezetéssel zárult. Az amerikaiak egyébként az egész olimpiai tornán először most, a döntőben kerültek olyan helyzetbe, hogy nem ők vezettek egy meccsen.

2:0, majd 2:1

A második harmadban azonban Corey Perry is betalált Miller kapujába, így 2:0-ra vezetett már Kanada. Perry egy amerikai védő, Ryan Whitney rossz megmozdulását használta ki: a védő szinte letette a korongot a támadó elé, amikor megpróbálta egy másik kanadai elől elszedni a pakkot. (Whitney pár napja, február 19-én ünnepelhette születésnapját, most azonban a nagyobb ünneplés részben e rossz mozdulat miatt maradt el.) Perry mindenesetre éppen jókor érkezett, és felemelve a korongot talált az amerikai kapuba.  

Ezután a kanadai kapus, Roberto Luongo nagy percei jöttek: elképesztő védéseket mutatott be, és egy alkalommal a koronggal együtt akarták az amerikaiak őt is bepasszírozni a kapuba - sikertelenül. A hosszú percek azonban túl hosszúnak bizonyultak: az amerikaiak tovább rohamoztak, és egy kapu elé belőtt korongot Ryan Kesler közvetlen közelről továbbított Luongo hálójába: 2:1-re módosult az állás.

Vancouveri belharc

Érdekesség, hogy Kesler Luongo csapattársa az NHL-ben, mindketten a Vancouver csapatában játszanak, tehát az olimpiának helyszínt adó város együttesében. Sőt Luongo a Vancouver Canucks csapatkapitánya, egyik helyettese pedig nem más, mint Ryan Kesler...

A harmad végéig ezután már nem változott az állás, Kanada 2:1-es vezetéssel vonulhatott a szünetre. A harmadik harmad amerikai rohamokkal kezdődött, de meddő volt ez a fölény, Kanada pedig gyors ellentámadásokkal veszélyeztetett ekkor. A harmad közepén például Millernek kellett óriásit védenie, hogy legalább tartani tudják az eredményt az amerikaiak.

Kihagyott helyzetek

Öt perccel a vége előtt viszont az amerikai védő, Rafalski hatalmas közeli lövését kellett védenie a kanadai kapusnak, Luongónak. Brian Rafalski nem véletlenül bombázott kapura: ő a torna leggólerősebb védője, négy találata volt eddig Vancouverben, sőt négy gólpassz is adott a mostani olimpián.

A lefújás előtt három perccel aztán a kanadai Sidney Crosby, az NHL jelenleg talán legnépszerűbb észak-amerikai sztárja tört az amerikai kapura, de kihagyta a helyzetet. Crosbyt a meccsen két gólpasszt adó amerikai Patrick Kane próbálta utolérni, és végül sikeresen akadályozta meg a jó lövésben. Ezért nem tudta ekkor még eldönteni a meccset és az olimpiai bajnokságot Crosby, aki Vancouverben eddig - pontosabban a döntőbeli hosszabbításig! - nem mutatott jó teljesítményt.

Egyenlítés és hirtelen halál

Az utolsó percekben az amerikaiak lehozták a kapusukat, miközben mindkét csapat időt is kért. Az USA változtatása óriási eredményt hozott: Zach Parise 24 másodperccel a vége előtt, óriási kavarodás után a kanadai kapuba talált, így az Egyesült Államok egyenlített - 2:2 lett a rendes játékidő eredménye. Következhetett a hirtelen halál, vagyis az első lőtt gólig tartó hosszabbítás.

A 4 a 4 elleni felállásban (tehát mezőnyjátékosból csak négy-négy lehetett a pályán) játszott hirtelen halálban mindkét csapat óvatosan kezdett, néhány gyengébb lövéssel veszélyeztettek mindössze. Öt perc elteltével azonban Iginla révén óriási helyzetbe kerültek a kanadaiak, de kihagyták azt.

Olimpiai rekord: 14 arany a kanadaiaknak

Sidney Crosby következett ezután: a fiatal kanadai sztár megkapta a korongot az amerikai kapu előtt, és betalált: eldöntötte ezzel az olimpiai bajnoki címet. Hiszen így azonnal véget ért a meccs, és 3:2-vel Kanada lett az olimpiai bajnok. Ez a kanadaiak 14. aranyérme volt Vancouverben, amivel megdöntötték az eddigi összes rekordot, egyetlen ország még sosem nyert ennyi bajnoki címet ötkarikás játékokon.

A jégkorongtorna amúgy is érdekes eredményt hozott Vancouverben: a nőknél és a férfiaknál egyaránt Kanada nyerte az aranyakat, az USA az ezüstöket, és a finnek a bronzokat.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.