2010. február. 25. 01:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 25. 03:53 Sport

Hoki: nem akarta nagyon megalázni az oroszokat Kanada

A kanadaiak kezdték vehemensebben a negyeddöntőt, és meg is szerezték a vezetést az első harmadban, amelyet 4:1-es vezetéssel zártak. A második harmadban beindult a kanadai gőzhenger: 7:3-ra húztak el. A harmadikban visszavettek a tempóból, tartották az eredményt, talán nem akarták megalázni a legutóbbi két világbajnokságot egyaránt megnyerő oroszokat, akik most csúnyán búcsúztak az olimpiától. Kanada megérdemelten, parádés játékkal jutott az elődöntőbe.

Kanada Getzlaf révén az első harmad elején vezetést szerzett Oroszország ellen, így a negyeddöntőben előnyhöz jutott az észak-amerikai együttes. A kanadaiaknál most már nem Brodeur védett, hanem Luongo, aki vancouveri illetőségű játékos. Mindez várható volt, hiszen Luongo kiválóan játszott már az előző meccsen is, míg Brodeur viszonylag sokat hibázott az amerikaiak ellen. Most viszont Nabokov, az orosz kapus fogott ki rossz napot, körülbelül 15 lövésnél tartottak a kanadaiak, amikor Boyle, majd nem sokkal utána Nash is betalált. Így három-nullra elhúztak az észak-amerikaiak. Ezután az oroszok kénytelenek voltak időt kérni. Az időkérés jót tett: egy távoli lövéssel szépítettek. Kalinyin volt a góllövő, 3:1-re módosítva az eredményt.

Ám Nabokov újra hibázott, Morrow ráfordulása után azt sem tudta, hogy merre van a korong, amely végül túljutott rajta. Így a harmadot a kanadaiak 4:1-es vezetéssel zárták. A második harmad ugyanúgy kezdődött, mint ahogyan az első befejeződött. Ezúttal Perry és társai játszották ki az orosz védőket és Nabokovot; oldalról Perry szinte üres kapuba lőhette a korongot: 5:1. Ezután egy perccel Weber lőtt messziről, Nabokov csak beleért, de védeni nem tudott: 6:1.  Ekkor az oroszok kapust cseréltek - Brizgalov jött be Nabokov helyett -, de nem ez segített rajtuk, hanem Afinogenov, aki 6:2-re szépített.

Perry néhány perccel később megismételte gólját, megint szinte üres kapuba passzolt jobbról, az orosz kapus ugyanúgy verve volt, mint korábban Nabokov, a védők ugyanis nem értek vissza. Így 7:2 lett az eredmény.  Ezután emberelőnybe kerültek az oroszok, rosszul cseréltek a kanadaiak, és Goncsar büntetett: 7:3. A harmad végéig már nem változott az eredmény, négygólos előnnyel mehettek a szünetre a kanadaiak.

A harmadik harmad túlzott orosz keménykedéssel kezdődött, a kanadai Staalt durván lökték fel, úgy tűnt, hosszabb ápolásra lesz szükség, de aztán saját lábán hagyta el a jeget az észak-amerikai hokis - ha nem is játékra alkalmas állapotban. Ezután a kanadaiak nagy helyzetet hagytak ki: a korong már túljutott az orosz kapuson, a kapufáról a hátára pattant, de Brizgalovnak szerencséje volt, nem lett gól az esetből.

Az utolsó harmad már nem hozott igazi nagy küzdelmet, mindkét csapat megelégedett az eredménnyel: ez az oroszok részéről volt érthetetlen, alig lőttek kapura. Alighanem el akarták kerülni a nagyobb vereséget, hiszen a szovjet, illetve az orosz válogatott ritkán kap hétgólt világversenyen. Tovább nem akarták rontani talán a statisztikát. Az oroszok számára rossz hír, hogy az egyik legnagyobb sztárjuk, Ovecskin megsérült. Egy korongot vett le kézze, de rosszul nyúlt bele a lövésbe, és igencsak fájlalva a tenyerét, lejött a pályáról. Később azonban vissza tudott térni az olimpián kifejezetten formán kívül játszó orosz, aki korábban mindössze egy óriási bodicsekkel vetette magát észre, amit a cseh világsztár, Jagr ellen hajtott végre.

A végén Szjomin szabálytalankodott a kanadai Boyle-lal. Ezért megérdemelten kapott kiállítást, a durván törlesztő Boyle-t is kiállították azonban. Az eredmény továbbra sem változott, így Kanada jutott a legjobb négy közé az olimpián.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.