Az ünnepek alatt sajnos rengeteget lehetett hallani a kiújult, vagy felerősödött terrorfenyegetettségről, és további...
Az ünnepek alatt sajnos rengeteget lehetett hallani a kiújult, vagy felerősödött terrorfenyegetettségről, és további merényletektől tartva óvatosan ünnepelte az új évet a világ. Az Amszterdamból Detroitba tartó amerikai repülőgép felrobbantására tett sikertelen kísérlet és az Indonéziában bejelentett terrorfenyegetés keserű szájízt adott 2010 köszöntése mellé.
A híreket az elmúlt napokban már számtalanszor hallottuk: a nigériai Umar Farouk Abdulmutallab 2009. december 25-én megpróbálta felrobbantani a Delta-Northwest amerikai légitársaság Amszterdamból Detroitba tartó repülőgépét. Az utasok és a személyzet tagjai legyűrték a férfit, aki súlyos égési sérüléseket szenvedett, amikor megpróbálta működésbe hozni a nála lévő robbanószerkezetet. Nem sokkal később Indonéziában az amerikai és az ausztrál nagykövetséget Bali kormányzója arról tájékoztatta, hogy terrorista támadás lehet a turisták által felkapott szigeten, ahol már az elmúlt években is célba vették a nyugati látogatókat.
Az újabb terrorfenyegetettségről szóló hírek ismét a figyelem középpontjába helyezték a repülőterek megújuló biztonsági rendszerének kérdését, amelyről eddig jóformán csak a személyiségi jogokat védő szervezetek éles hangú kritikái kapcsán hallhattunk. Az amerikai Transportation Security Administration közlekedésbiztonsági hatóság által bevezetett, RapiScan Systems által gyártott röntgen-szkenner olyan technológiával dolgozik, amely sokkal kényelmesebbé és hatékonyabbá teszi a reptéri ellenőrzéseket, csupán egyetlen gond van vele: gyakorlatilag teljesen lemezteleníti az embert a biztonsági szolgálat emberei előtt, mivel az emberi test minden vonalát kivehető részletességgel megmutatja, köztük a nemi szervet is.
Ennek kapcsán az elmúlt hónapokban Amerikában nagy vita alakult ki, és az európai tesztelések során is tovább dagadt a botrány. A karácsonyi merénylet-kísérlet azonban ismét elnyomta a jogvédők hangját, és a politika is a szigorúbb biztonsági intézkedések mellett kezdett érvelni. A TSA napokban tett bejelentése szerint az Egyesült Államok megszigorítja a repülőgépen beutazók átvizsgálását; 14 országból, köztük a terrorizmust támogató államokból érkező minden utasra motozás és kézipoggyász-vizsgálat vár.
Európában sem maradt el a szigorítás: Hollandia - az EU-országok közül elsőként - hamarosan bevezeti a TSA által népszerűsített teljes test átvilágítást végző szkennert, sőt, Hirsch Ballin igazságügyi miniszter felszólította az Európai Uniót, hogy egész Európában tegye kötelezővé az új szkenner használatát. Az EU-tagállamok terrorelhárító szerveinek szoros együttműködését szeretné kialakítani a január elsején hivatalba lépett spanyol uniós elnökség is, amely a terrorizmus elleni közdelem összehangolására készül, s nyolc uniós tagállam - Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Portugália - már jelezte, hogy kész megbízottakat küldeni egy ilyen bizottságba.
Ugyanakkor a személyiségi jogokat védő civil szervezetek, aktivisták és politikusok is igyekeznek tovább érvelni az új biztonsági rendszer ellen, és újabb összeesküvés-elméletek is megjelentek már a világhálón, amelyek szerint a mostani esetek csak azt a célt szolgálják, hogy a világ központosított ellenőrzésének politikai és gazdasági hasznot hozó kialakítása újabb állomásához érkezhessen.
-NB-