Első alkalommal a készülékeket az Arizona-beli Phoenixben tesztelték, s a programot most...
Első alkalommal a készülékeket az Arizona-beli Phoenixben tesztelték, s a programot most más, nagyobb repülőterekre is kiterjesztik. Az egész alakot átvizsgáló gépek azonnal panaszok áradatát indították el a személyiségi ügyekkel foglalkozó jogászoktól, a Szállításbiztonsági Kormányzat (TSA) azonban leszögezte, hogy már lépéseket tettek az egyének jogainak védelmében, és állításuk szerint a phoenixi utasok 90 százaléka inkább ezt a módszert választaná, mint a motozást.
A milliméter hullámokat kibocsátó műszert hamarosan használni kezdik New Yorkban a John F. Kennedy (JFK) Nemzetközi Repülőtéren, valamint Los Angelesben a Nemzetközi Repülőtéren (LAX), közölte Kip Hawley a TSA munkatársa a Kongresszus előtt.
A TSA legalább 30 műszer vásárlását tervezi idén, hogy minél előbb használatba tudják venni azokat az Egyesült Államok repülőterein. A TSA két különböző módszert vezet be a JFK-n és a LAX-on, mert szeretnék megtapasztalni a készülékek leghatékonyabb használati módját.
A JFK-n azoknak az utasoknak, akiket másodlagos ellenőrzésre küldenek, választási lehetőséget biztosítanak a motozás vagy a testkép átvilágítás között. Az utasok személyiségi jogainak védelmében a műveletet végző tiszt egy fülkében ül, és nem láthatja az utast. Az utas arcát kitakarják, a képet pedig nem tárolják, jelentette be a TSA.
A los angelesi repülőtéren az új műszereket közvetlenül az ellenőrző pontok magnetométerei mögött helyezik el. Az utasokat folyamatosan és véletlenszerűen választják ki a testkép átvizsgáláshoz, ám mindig tudatják velük azt is, hogy lehetőségük van motozásra is.
A TSA szóvivője azt is elmondta, hogy az ügynökség egy másik testkép átvilágító technológiát, a Backscattert is vizsgál, amelyet már használnak Phoenixben, a Sky Harbor Nemzetközi Repülőtéren.
Testképelemző műszereket már használnak a repülőtereken Nagy-Britanniában, Spanyolországban, Japánban, Ausztráliában, Mexikóban, Thaiföldön és Hollandiában, valamint jó néhány bíróságon és fegyintézetben Virginia, Colorado, Pennsylvania, Kalifornia és Illinois államokban. A Sky Harbor tavaly októberben kezdte alkalmazni.
Hawley azt is bejelentette, hogy a TSA további 580, multi-view-ra alkalmas röntgen készüléket vásárol, amelyekkel az utasok kézipoggyászának átvizsgálását végzik majd, s ezzel együtt már összesen 830 eszköz lesz forgalomban. A műszerekkel a vizsgálók sokkal tisztább, részletesebb képet kapnak. Év végéig a repülőterek mintegy 600 hasonló készüléket fognak beszerezni.
A technológia igen jelentős előrelépést jelent a biztonság terén, mivel egy szoftver segítségével a folyékony robbanóanyagokat is képes érzékelni.