A bakonyi erdők vadjait és illatos gombáit kínálja a bakonyi vaddisznószelet, a vizek halait a rácponty és a...
A bakonyi erdők vadjait és illatos gombáit kínálja a bakonyi vaddisznószelet, a vizek halait a rácponty és a halászlé, mely utóbbit az internetes visszhangokat tekintve a pákozdi Szúnyogcsárdában ajánlott megkóstolni. A sertéshús barátai rendeljenek egy jó malacsültet, a bográcson készült ételek kedvelői pedig próbálják ki a bakonyi betyárlevest. Székesfehérváron a sült kacsafertályt érdemes megízlelni – az ételt saját kocsijából kínáló Kati néninek, a város egykor jellegzetes alakjának még szobrot is állítottak a fehérvári Liszt Ferenc téren. A régió gasztronómiai tradícióit az együtt élő magyar, szlovák és német ajkú népei hagyományai alakították.
A Vértes környékén letelepült svábok konyháját egyszerű, de közben tápláló ételek jellemzik, tipikus fogások az izzasztott káposzta vagy a borba, borlevesbe mártogatott kvircedli (sok tojássa, cukorral és szalakálival készült süteményt). Ez a kiveszőfélben lévő étel igazi ünnepi fogásnak számított, melyet karácsonyra, farsangra, lakodalomra készítettek, és hal, baba, rózsa és virág motívumokkal díszítettek. Ha szerencsénk van néhány étteremben még rábukkanhatunk nagyanyáink más étkeire is, mint amilyen például a csiripiszlit vagy más néven szaladós is. Ez a mozsárban megtört csíráztatott búzából és lisztből készült édes sütemény böjti étel volt, az ötvenes években eltűnt az asztalokról, manapság azonban ismét felbukkan itt-ott.
Nem csak a helyi ízeket fedezhetjük fel, de remek programokon is részt vehetünk, ha ellátogatunk a térség különböző gasztronómiai fesztiváljaira. A legkülönfélébb ételeknek és alapanyagoknak szentel a térség ilyesfajta rendezvényeket. Várpalotán gulyásfőzőversenyt, Székesfehérváron lecsófesztivált tartanak, a töké pedig a főszerep a Rácalmási Tökfesztiválon. A hangos tánccal, muzsikával kísért vigadalom, a népművészeti bemutató és vásár, a tájjelegű fogások és remek borok valamennyi fesztiválon megtalálhatók.
A sok finom falat ízlelgetése közepette nem szabad szó nélkül elmenni a térség nedűi, mindenek felett jófajta borai mellett. A Közép-Dunántúlon négy borvidék is osztozik. A Gerecse, a Vértes és a Bakony lejtőin 1432 hektáron elterülő Ászár-Neszmélyi borvidék csodás borok szülőhelye, olyan fajták érzik itt otthon magukat, mint például a rizlingszilváni, az ottonel muskotály, a chardonnay, az olaszrizling vagy a rajnai rizling.
A somlói borvidék legfontosabb bora – a Habsburg hagyományok szerint – az utód nemzést elősegítő Juhfark, a nászéjszakák bora, de jellegzetes fajták még a furmint, a tramini és az olaszrizling is. A móri borvidék a hungarikumnak számító későn érő, karakteres ezerjójáról híres. A térség negyedik borvidékén, az etyek-budai borvidéken két védett pincesort is találhatunk. A terület a XIX. századtól kezdve fontos szerepet játszik a pezsgőalapanyag gyártásban.
A borvidékek időről időre nyitottpince-program keretében nyitják meg kapuikat a nagyközönség előtt, akik így gasztronómiai rendezvényeken, borvacsorákon és kóstolókon vehetnek részt. Csakúgy ahogy a jóféle ételeknek, a kiváló boroknak is megvannak a maguk fesztiváljai, Etyeken a Kezes-Lábos fesztivált, Móron a Bornapokat szentelik többek között a bornak, Somlón pedig a szeptemberi Somló Napok keretében avatnak borlovagokat.
A Várgesztesi Villapark vendégeit a gasztronómia terén is igyekszik elkényeztetni. A svédasztalos reggeli és vacsora mellett gazdag a la carte étlapunk (igazi helyi különlegességekkel) egyesíti a magyar és a nemzetközi konyha kínálatát. Vasárnaponként a családi büfé ebéd előtt vagy után vendégeink a fedett élményfürdő és a szauna szolgáltatásait vehetik igénybe. A Bujdosó Pincészet borai, az Agárdi pálinkák teszik kerekké éttermi kínálatunkat. Szilveszterkor az elegáns gálavacsora vagy a táncparkett közelében kínált asztalok közül kedvére választhat. |