A régió látnivalókban gazdag, emellett kitűnő adottságokkal rendelkezik a közlekedés szempontjából is: vonattal...
A régió látnivalókban gazdag, emellett kitűnő adottságokkal rendelkezik a közlekedés szempontjából is: vonattal, busszal, autóval, biciklivel is könnyen el lehet ide menekülni a nagyvárosi forgatagból. A térség rendkívül gazdag természeti adottságokban, műemlékekben, történelmi és kulturális örökségekben, gondoljunk csak Székesfehérvárra, a királyok városára, vagy Veszprémre, a királynék városára. Mindenképpen látni kell a herendi porcelánokat, és a komáromi erődrendszert, vagy a sümegi várat. A festői szépségű csendes falvak, a vadban és halban gazdag vizek, az egyre bővülő gyógy- és wellness kínálat sokféle igényt kielégítenek, amelyeket a kulináris élvezetek még tovább fokoznak, gondoljunk csak a helyi borvidékek - Ászár-Neszmély, Mór, Somló vagy Etyek-Buda – remekeire.
Pár percnyi autóútra a tatai tavaktól, a majki remeteségtől és a várgesztesi vár szomszédságában nehéz lehet a választás. Legyen szó a tatai víz-zene-virág fesztiválról, a kék túra útvonal felkereséséről, egy rövidebb-hosszabb kerékpáros kalandról, vagy a környező mesébe illő falvak meglátogatásáról – számos lehetőség kínálkozik a gazdag élményeket tartogató kikapcsolódásra. A tatabányai Jászai Mari színház, a falunapok, a várgesztesi lovagi torna és várostrom ugyancsak felkerülhet a programra. |
Látnivalók tekintetében ez a régi egyáltalán nem panaszkodhat, valódi túlkínálat van természeti, építészeti és kultúrális kincsekben, a következőekben ezekből csemegézünk. Bajon található például hazánk legnagyobb űrtartalmú hordója, mely 1832-ben készült. Bakonycsernyén láthatjuk a ritka Silbermann felépítésű orgonák egyikét, míg az l-es út mellett, Bicske északi oldalán található galagonyás gyönyörű kilátást ad a vidékre. Csolnokon a Gete-hegy a kirándulók és siklóernyősök fellegvára, Csókakőnél a kék túra útvonalon találjuk a Géza-pihenőt. Várpalota és Székesfehérvár között Csór környékén a Sárréti Tájvédelmi Körzet védettségét túzokállománya miatt kapta, emellett Dinnyés külterülete is védett.
Dudaron Pappné Rácz Ildikó játékkészítő csuhés műhelyében számos érdekességgel találkozhatunk, Dunaszentmiklóson lyukpincékbe nézhetünk. Dunaújvároson a gyurgyalag telep lehet érdekes, de az új Dunahíd is impozáns. Dégen sziklabarlang, forrással és a Hollandház várja a látogatókat, míg Jásd külterületén a Nagy-Kőbánya ősmaradványokban gazdag. Moha a jótékony hatásairól ismert Ágnes-forrás otthona, Pázmándon eocén vulkáni földmozgásokat követő utóvulkáni tevékenység nyomait láthatjuk, a községben 7 forrás is volt, a Téglaházi forrás vize iható. Pénzesgyőr híres Kerteskői ménese is látogatható, míg Soponyán Varga Zoltán magángyűjteménye tekinthető meg.
Sukorón a szilvás soron gyönyörű fényképek készíthetők, akárcsak az olasz gránitfejtőben. Az Angelika-forrás és az Éva-forrás mellett a külterületen találjuk a sajátos kőzetpusztulási formát, az ingókövet. Szomódon van a híres íriszkert, Székesfehérváron a számtalan ismert látnivaló közül az Aquamobilt, a romkert melletti szerelmes lakatokat, a Lépcső utcát és a Zenepavilont érdemes még megnézni. A Várkörúton találjuk a Zsuzsanna-forrást, a Csitáry-víz kútjából savanyúvíz folyik. Érdemes ellátogatni a Görkorcsolya pálya, gördeszka és BMX parkba, a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóba, illetve a Bregyó közi kiserdőbe.
Szentgálon a Kőlik barlang és a Miklóspál-hegy, Sárkeresztúron a Szikes tavak kiváló piknikező helynek bizonyulnak. Sárosdon tojást patkolnak, Sóly nevezetessége a Séd-parti malomrom. Söréden a pincesor kínál látnivalót, Süttón a 400 éves Rákóczi-hárs kerülete több mint 6 méter. Sümegen a Mogyorós-dombnál az ősember-bányát, a Vároldal utcában pedig az istállóépület érdemes megnézni. Takácsiban, a Vörösmarty utca 13 alatt Bakó Ildikó, tojásfestő népi iparművész tevékenykedik. Tardos külterületén geológiai látványosságok a vörösmészkő-bányák, emellett Tarján pincesorán is érdemes végigmenni.
Tatán vízimalmok, az Angolpark, a vadludakkal teli Öreg-tó várja a kirándulókat, míg Nagy István puputevéje az újvárosi Kodály-óvoda udvarán látható. Tordas gesztenyesorán 140 fa áll, Tát külterületén pedig a sebességi világrekordok bölcsője, a kísérleti jellegű betonos útszakaszt találhatjuk. Vereben áll a híres Pogánykő, Veszprém pedig minden szegletében gyönyörű. Vértesbogláron és Ászáron is hangulatos pincesor húzódik, Zalahaláp 200 éves mamutfenyőjéről híres. Zámolyon a lövészsport örvend nagy hagyományoknak, Ősi külterületén zöbb mint 20 kiépített gólyafészek található. Öcs játszóterén áll a mesefa, Micimackóval és barátaival, Öskün igazi Basa-lakot csodálhatunk meg. Úrkút nevezetessége pedig a Csárda-hegyi Őskarszt.
-p-