A minimálbér ez év január 1-jétől 69 ezer forintra nőtt, ami természetesen...
A minimálbér ez év január 1-jétől 69 ezer forintra nőtt, ami természetesen bruttó összeg, és a munkavállaló körülbelül 57 ezret kap belőle kézhez. Az átlagjövedelem nettó 112 ezer forint körül mozog, a közép-felső, illetve felső bérkategória pedig az előbbiek többszörösét is elérheti. Belátható tehát, hogy a különböző fizetési osztályokba tartozó emberek nem azonos esélyekkel és lehetőségekkel látnak neki a vakáció előkészítésének, de aki a minimálbérből egy év alatt meg tud spórolni legalább egyhavi fizetésének megfelelő összeget, az máris egy kicsit bátrabban tervezgethet. Nézzük, hogyan!
Két személlyel számolva a rendelkezésünkre álló összeg 2×57 ezer, azaz 114 ezer forint. Ez olyan jól hangzik, hogy akár egy külföldi utat is megpróbálhatunk belőle összehozni. Párizs, sajnos, kissé nagy falatnak bizonyul, mert négy hónapra előre (május közepére) lefoglalva is 108 ezer forintba kerülne az utazás a Wizz Air fapados járatán, és akkor még hol vannak a további költségek!
Érdekes módon, London nagyságrendekkel olcsóbban megúszható, holtszezonban tehát érdemes megpróbálkozni az angol fővárossal. Az easyJet két személyt 68 ezer forintért szállít el London-Lutonra és vissza, vagyis marad még 46 ezer forint, amiből gazdálkodni lehet. A szintén a fenti céghez tartozó easyHotelben 4 éjszakát éppen kifut ez az összeg, s ha még némi költőpénzzel ki tudjuk egészíteni a két minimálbért, akkor egy hosszú hétvégét – kissé szűkölködve ugyan, de – el tudunk tölteni a szigetországban.
Sokkal jobban járunk, ha nem vagyunk túl nagyravágyók, és beérjük egy 5 napos itthoni pihenéssel, például Hévízen, némi wellness-időtöltéssel egybekötve. Kétágyas panzióhoz már 7000 forintért hozzájuthatunk egy éjszakára (ez négy estére 28 ezret jelent), ami pedig az extrákat illeti, a tófürdőbe szóló egyhetes bérlet személyenként 8600 forintba kerül, a 20 perces frissítő masszázs pedig 1300-ba, vagyis ha mindent összevetünk (és az étkezést nem számoljuk), akkor egy kellemes hévízi páros vakációt már 50 ezer forintból tető alá tudunk hozni.
Bónuszként fogadjanak el tőlünk tíz hasznos tanácsot, amivel az üdülésüket egy kicsit még olcsóbbá tudják tenni:
1. Miután kiválasztották az úti célt, alaposan nézzenek utána a környéken lévő szálláshelyeknek. Az internet korában már nem ördöngösség megtalálni közülük a legolcsóbbat.
2. Döntsék el már az elején, milyen célra akarnak szállást bérelni. Ha csak egy ágyra van szükségük, ahol éjszakára nyugovóra térhetnek, akkor elég lesz egy olcsóbb motelt vagy panziót kinézni maguknak.
3. Foglalják le jó előre, akár már hónapokkal korábban a szállást, mert úgy biztosan jelentős kedvezményben részesülnek.
4. Ha a célállomáson van ismerősük, kérjenek tőle információt: ő biztosan tudni fogja, melyek a legolcsóbb szállások, éttermek, szórakozóhelyek.
5. A holt szezonban utazzanak vakációra, mert akkor nemcsak olcsóbbak, de sokkal kevesebben is vannak az üdülőhelyeken.
6. Minél olcsóbb közlekedési eszközt válasszanak, busszal, vonattal, fapados repülőgéppel is szinte bárhová el lehet ma már jutni.
7. Ha nem irtóznak a társaságtól, utazzanak közösen barátaikkal, ismerőseikkel: eloszlanak a költségek és jobb a hangulat is.
8. Ne hagyják otthon az üdülési csekküket, mert sok mindenre felhasználhatóak (utazásra, szállás kifizetésére, étkezésre, sport- és kulturális programokra), s a legtöbb helyen szó nélkül elfogadják.
9. Ha egészségpénztári tagok, használják ki annak az előnyeit is. Ha nem, érdemes megfontolniuk a belépést, mert a legnagyobb hazai banknál például csak 2000 forint a havidíj.
10. És végül: mielőtt elutaznak, készítsenek pontos kalkulációt az összes felmerülő költségről, s lehetőleg próbálják tartani magukat az előre megszabott költségvetéshez, így nem lesz majd lelkifurdalásuk a vakáció végén.