2025 a Fa Kígyó éve a holdnaptár szerint, mától két hétig ünneplik a holdújévet a Távol-Keleten. A hagyomány szerint ilyenkor az emberek hazautaznak családjukhoz, utcabálokkal és tűzijátékkal várják a tavaszt.
Ünnepi minisorozatunkban kollégáink más oldalukról mutatkoznak meg, mint ahogy megismerhették őket. Ezúttal nem hírcikkek, interjúk, elemzések következnek, helyettük vers, novella, útleírás vagy regényrészlet. Karácsonykor, legalább egy keveset, mi is kiszakadunk a közéletből, tartsanak velünk.
Indiában 2022-ben az öngyilkosságok 35 százalékát 30 év alatti fiatalok követik el. A háttérben egyrészt a tanulást érintő családi elvárások állnak. A történelmi múlt súlyos öröksége az úgynevezett, még mindig gyakori "hozományhalál", amelynek jelentős része szintén öngyilkosság.
Miért gyászolunk mi magyarok úgy, ahogy már a rómaiak is? Miért ünnepeljük a halloweent, ha nálunk Mindenszentek van? Egyáltalán: mi a különbség a három kifejezés között, és honnan jönnek az ünnepeink? Juhász Katalin, az MTA BTK Néprajztudományi Intézetének tudományos főmunkatársa mesélt nekünk a magyarországi ünnepekről, és arról, hogyan alakítja át a globalizáció a hagyományainkat – és hogyan indulnak el ezzel szemben a helyi identitást erősítő folyamatok.
A külvilág akkor fedezte fel az izlandi nyelv sajátosságát, amikor 2010-ben meg kellett tanulni annak a vulkánnak a nevét, amelynek a kitörése hetekre lebénította a légi közlekedést Európában. A nevet még leírni, nemhogy kiejteni is nehéz: Eyjafjallajökull
A téli időjáráshoz képest meglehetősen lengén öltözött fiatalok jelentek meg vasárnap egyebek mellett a prágai és a New York-i metróban. Idén is megrendezték a nadrág nélküli metrózást több nagyvárosban. Az újévi hagyomány 2002-ben New Yorkból indult, és egyre több helyen csatlakoztak: az akció WikiPedia-oldala szerint 2016-ban már Moszkvában is nadrág nélkül metróztak fiatalok a kijelölt napon, igaz, ott ezt nem nézték jó szemmel a rendőrök.
Aligha fordul meg a fejünkben az ünnepekre való készülődés közepette, hogy valahol követjük távoli őseink rítusait is, amelyekkel a téli napfordulókor a sötétség végét, a fény születését köszöntötték az északi féltekén. Erre az időszakra esik a zsidó-keresztény kultúrkör két jeles ünnepe, a Hanuka és a Karácsony.
Ma már nincs olyan forradalmi hangulatban, mint évekkel ezelőtt, amikor költőként is ismert lett az Akkezdet Phiai underground hiphop duó Újonca, Závada Péter. Újabban filozófiai doktori iskolába jár, elmélyedve az operettek világában például újraírta a Csárdáskirálynőt, egészségesebb életmódra váltott, és a magánéletében is törekszik a feminizmusra, a hagyományos nemi szerepek átírására. Ám a legfontosabb esemény az életében, hogy a napokban jelent meg új verseskötete, a Roncs szélárnyékban, ami egészen más, mint amit eddig írt. Interjú.