Élet+Stílus hvg.hu 2024. december. 06. 14:39

Idén már balhé nélkül ment le a német fesztivál, ahol még tavaly is tehénszarvval ütlegeltek nőket jelmezes férfiak

A szervezők a kritikák hatására bejelentették: a továbbiakban nem tűrik a nőkkel szemben tanúsított erőszakot az eseményen.

Bántalmazásról szóló bejelentés nélkül zajlott le idén a Németországhoz tartozó Borkum szigetén a Klaasholm nevű fesztivál, amelynek korábban szerves része volt, hogy jelmezbe öltözött férfiak tehénszarvval ütlegeltek nőket.

A rendszerint december 5-ről 6-ra virradóra megrendezett eseményt, amelynek gyökerei az 1800-as évekre nyúlnak vissza, részben a Mikulás-hagyományhoz kötik, de akad olyan teória is, hogy a több hónapot a tengeren bálnavadászattal töltő férfiak ünnepe volt, akik a lányok, asszonyok megfenyítésével vették vissza tőlük a sziget irányítását.

Az ARD német közszolgálati televízió novemberben több olyan felvételt is levetített, amelyeken az volt látható, hogy a sziget utcáin nőket állítanak meg az ilyenkor hagyományosan piros sávokkal díszített fehér öltözéket, birkabőrt és madártollakat viselő, maszkos férfiak, majd festett tehénszarvakkal hosszasan ütlegelik a feneküket.

Idén a szervezők a fesztivált megelőzően közleményt adtak ki, amelyben kikötötték, hogy a továbbiakban nem tűrik a nőkkel szemben tanúsított erőszakot az eseményen. Elismerték, hogy a hagyomány megítélése ma már vitatott, és hangsúlyozták, arra szeretnének összpontosítani, amiről a fesztivál valóban szól: a szigetlakókat összekötő szolidaritásról.

Jürgen Akkermann, a sziget polgármestere pedig arról beszélt, hogy korábbi incidensek hatására már egy évtizede zajlik gondolkodás arról, hogyan alakítsák át a hagyományt, de egészen mostanáig nem kellő empátiával közelítették meg.

Nem mindenki ért egyet azonban a változással: december elején 200 nő tüntetett amellett, hogy őrizzék meg a tradíciót az eddigi formájában.

Idén a rendőrség a szokásosnál nagyobb erőket mozgósított az esemény biztosítására. A térség rendőrkapitánya, Thomas Memering közleményben jelezte: ha kiderül, hogy most vagy a korábbi években bántalmazás történt, az elkövetőket felelősségre fogják vonni.

(AP, Deutsche Welle)

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.