Nem csak ennyit kínál a horvát konyhaművészet, de mielőtt rátérnénk a...
Nem csak ennyit kínál a horvát konyhaművészet, de mielőtt rátérnénk a konkrétumokra, ismerkedjünk meg egy kicsit konyhájuk gyökereivel. Igazából tipikus horvát konyháról nem is nagyon beszélhetünk, sokkal inkább a különböző szomszédos országok hagyományaiból táplálkozó regionális konyhákról. Isztriában és Dalmáciában elsősorban olasz, a velünk határos országrészen osztrák és magyar, az ország szívében pedig török hatás érvényesül.
No, de most már ideje rátérni a lényegre – a tengeri herkentyűkre. Mert bizony ez a horvát konyha igazi aduásza. A halakat sokféleképpen készítik, olajban és roston sütve, bundázva vagy akár levesként (brudet) is – a halakat jellemzően vörösbor és tengervíz keverékében főzik. Kedvelt fogások a tintahal (lignja), a tonhal (tuna) és a szardella (igazi ínyencség gyufaszálnagyságú változata, a girice). A polip (hobotnica) és a rák (jastog) szintén mindennaposak az étlapokon.
És most lássuk, mi mindent mást kínálnak még az éttermek! Hát bizony a vegetáriánusok nincsenek könnyű helyzetben, a horvát igazi húsos nép. Darálthúsból, roston készül a cevapcici, de kóstoljuk meg kiváló kolbász és virsliféléiket is. Vétek lenne kihagyni csípős kolbászkájukat (kulen) vagy az olasz prosciuttóhoz hasonló nyers sonkájukat (prsuf). Ízletes főétel az olajban, fokhagymában sütött marhahús (prlolica) és a roston vagy nyárson készített bárány (janjenita). Remek egytálétel a szalonnával és olivaolajjal készülő, a mienkhez hasonló töltött káposzta (sarma).
Azért a zöldségbarátoknak is jut pár finom falat. Kezdésnek rendeljünk cukros-fahéjas citromlevest, mángoldból (blitva) vagy káposztából (kelj) készült salátát, illetve az előételként vagy köretként is fogyasztható paprikából, paradicsomból és padlizsánból készült pürét (ajvar). A vegetáriánusok igazi mentsvára lehet a sajtok széles tárháza. Érdemes megízlelni a piacokon zacskóban kapható lágy, friss sajtot (svejzi sir) és a Pag szigetéről való szárított juhsajtot (paski). Ha pedig mást nem találunk az étlapon, érdemes szétnézni a köretek között: az olaszok kedvelt gnocchiját és puliszkáját biztosan ott találjuk.
Desszertnek a magyar cukrászműhelyekből ismert krémes-habos sütemények mellett az arab világ mézes, olajos magvas édességeit egyaránt választhatjuk. Ha igazi helyi specialitásra vágyunk, próbáljuk ki a mazsolás-likőrös kelt tésztagombócokat (fritula) vagy a tojásból, tejből és karamellből készült desszertet (rozsota). Réteshez hasonló süteményeket ehetünk turóval vagy hagymán pirított marhahússal (burek) illetve almával, sajttal töltve (strukli). Aki biztosra szeretne menni, egyen egy nagy gombóc fagylaltot (slagom).
A többi mediterrán országhoz hasonlóan Horvátország is szőlőtermő vidék, ahol a borral nem lehet melléfogni. Igazi különlegesség az édes likőrbor (prosek), mely remekül passzol a desszert mellé. Ha azonban valami igazán ütősre vágyunk, aperitifként, de az étkezés zárásaként is rendelhetünk egy kupica pálinkát (grappa) – legalább annyira emlékezetes lesz, mint az egész vacsora.
Molnár Kata Orsolya