Plázs travelline.hu 2008. március. 19. 07:27

A külföldi nyelvtanulás ára

Egy egyszerű szorzással könnyen kiszámítható, hogy a 3 ezer utazó is...

Egy egyszerű szorzással könnyen kiszámítható, hogy a 3 ezer utazó is milliárdos forgalmat képes a piacon generálni, így nem csoda, hogy egyre több nyelviskola bővíti kínálatát a külföldi nyelvtanulás lehetőségével. Bár a tanulni vágyók szívesen ámítják önmagukat, az oktatók egybehangzó véleménye szerint egy rövid kint-tartózkodás során egyetlen nyelvet sem lehet még alapszinten sem elsajátítani, s az akklimatizálódáshoz is legalább 4 hét szükséges. Az itthoniaknál 3–5-ször drágább tanfolyamok így csak azoknak érnek valamit, akik már erős, legalább középfokú nyelvtudás birtokában vágnak neki a nagyvilágnak, míg a többiek számára a pár hetes utak inkább felesleges pénzszórásnak, illetve a szórakozás egyik költséges módjának számítanak.
 
Egy Angliában teljesített, minden extra nélküli angol kurzus (ha nem találunk éppen egy akciós ajánlatot) a bevezetőben említett negyedmillió forint felett kezdődik – persze csak akkor, ha ügyesek vagyunk, és jól választjuk meg a tanfolyamot. Az alábbi táblázat egy londoni fejtágító költségeit részletezi, különböző feltételek mellett. Jól látható belőle, hogy érdemes családoknál megszállni a kint-tartózkodásunk idején, mert így akár 20 százalékkal is olcsóbban jöhetünk ki, mintha kollégiumi elhelyezést kapnánk félpanziós ellátással:
 
elhelyezés módja
heti óraszám
a kurzus időtartama
a kurzus díja (Ft/fő)*
kollégium, félpanzió
20
2 hét
340 000
kollégium, félpanzió
20
3 hét
465 000
kollégium, önellátó
20
2 hét
317 000
kollégium, önellátó
20
3 hét
430 000
családoknál
20
2 hét
285 000
családoknál
20
3 hét
383 000
* Az árak tájékoztató jellegűek!
 
Bár a fenti árak már a szállásköltséget is tartalmazzák (a fizetendő díjnak körülbelül az egyharmadát teszik ki), az esetek többségében a tanfolyamokat e nélkül hirdetik meg a nyelviskolák. Ilyenkor a kurzusok nem szerény árához a szállásdíj mellett még hozzá kell adni a szabadidős programok, az utazás és transzfer, valamint az étkezés költségeit, hogy egyéb pénzköltési alkalmakat már ne is említsünk. Érdekes, hogy ha az előbbiekben részletezett tanfolyamot nem Angliában, hanem – mondjuk – Új-Zélandon akarjuk teljesíteni, az sem kerül sokkal többe (sőt, már 327 ezer forintért is találtunk 4 hetes kurzust), ám ilyenkor az utazási költségek azok, amelyek hihetetlenül megdrágítják számunkra a külföldi tanulást.
 
Ha valaki egy kicsit cifrázni szeretné a dolgokat, természetesen arra is van mód. Az eredeti nyelvi környezetben lebonyolított szaknyelvi tanfolyamokat elsősorban a harmincas, negyvenes – vagyis a karrierjét szorgalmasan építgető – korosztály keresi. Ők már általában rendelkeznek a kurzus megkezdéséhez szükséges középfokú ismeretekkel, valamint azzal a plusz 30–40 százaléknyi pénzösszeggel, amennyivel ezek a tanulmányok többe kerülnek az általános oktatásnál. A Work & Study néven emlegetett programok viszont éppen a kispénzűeknek ajánlottak: többnyire a 18–35 év közöttiek választják azt a lehetőséget, hogy egy rövid, maximum 4 hetes nyelvtanfolyam után 4-5 hónapra munkába is állnak frissen megszerzett ismereteikkel a kiszemelt országban. A borsos (leggyakrabban 200–450 ezer forint közötti) kurzusdíjakhoz mérten azonban a kereseti lehetőségek nem túl kecsegtetőek, hiszen a heti 100 fonttól, vagyis havi 130 ezer forinttól kezdődő bérek semmivel sem jobbak a magyarországi átlagfizetésnél. Akkor meg mi értelme van még dolgozni is a tanulás mellett?