15 hely, amit mindenképpen látni kell
A nagy, közösségi fotómegosztó sem akart kimaradni a sorból, ezért a...
A nagy, közösségi fotómegosztó sem akart kimaradni a sorból, ezért a tagjai segítségével összeállította a természet és az emberi civilizáció azon 1000 megkapó, színpompás alkotását, amelyeket mindenképpen látnunk kell, mielőtt bevégezzük földi pályánkat. Lehet, hogy a Flickr túllőtt a célon, mert e különleges csodák végiglátogatásához talán három élet is kevés volna, de a következő, 15-ös válogatásunk azért még beleférhet az előttünk álló évtizedekbe.
1. A gízai piramisok a Kr. e. 26. században épültek, de ma sem tudjuk pontosan, milyen technikával. A fáraók gigantikus temetkezési helyeit az oroszlántestű, emberfejű Szfinx őrzi, amely egyes feltételezések szerint eredetileg színes volt, és Khephrén fáraó arcvonásait őrizte.
2. Az Ayers Rock vörös homokkő tömbje Ausztrália kellős közepén emelkedik 350 méteres magasságba. Az esőben ezüstösen csillogó természeti csoda 9 kilométer átmérőjű, és a föld alatt állítólag még 6 kilométeres mélységig nyúlik le, az Ayers ugyanis egy lesüllyedt hegy csúcsa.
3. Siena városa Olaszország északi részén található, és a legenda szerint az a Senius alapította, aki a Róma ősatyjának számító Romulus testvérének, Remusnak volt a fia. A település történelmi belvárosa ma a világörökség része.
4. A Golden Gate híd Amerika nyugati partján, San Francisco mellett nyúlik el 1,6 kilométer hosszon. Azért narancssárga, hogy a hajók rossz időben is könnyedén észrevegyék. Az 1930-as években építették, s a munkálatok során az alatta kifeszített védőhálóban 19 munkás akadt fenn – ennyi életet mentett meg az előrelátás.
5. A Vaszilij Blazsennij-székesegyház a moszkvai Vörös tér ékessége. A cifra építményt egy 16. századi szentről, a bolondnak tartott Vaszilijról nevezték el, aki gyakran meztelenül járta a város utcáit, s kétségbeesetten küzdött a mindenhol felfedezni vélt gonosz ellen.
6. Keelung a főváros Tajpejjel összenőtt település a Kínához tartozó Tajvanon. A gazdaságilag igen fejlett sziget a kínai–japán háború után egy időre az utóbbiakhoz került, ám a II. világháború után ismét Kína részévé vált, s az itt élők azóta próbálnak jó arcot vágni a kényszerű szövetséghez.
7. A Nílus folyó Egyiptom éltető vize évezredek óta, rendszeres áradásai teszik termékennyé a földet, s így lakhatóvá a vidéket. A régi egyiptomiak csak Hápinak (vagyis a „folyónak”) nevezték, mai neve a görög neliosz, azaz „folyóvölgy” szóból ered.
8. A szingapúri Szent András-katedrális igen különös látványt nyújt az ázsiai országban, de létezésére meglehetősen egyszerű a magyarázat: a 19. században az angolok kerültek itt hatalomra, s nekik köszönhetően épült fel a csodálatos szépségű keresztény templom.
9. Santorini Kr. e. 1500 körül még a Thira nevet viselte, ám egy akkoriban bekövetkezett vulkánkitörés során a sziget fölrobbant, és létrejött a ma ismert, görbe formájú szárazföld. Egyik települése, Oia a kék tetejű templomairól világhírű.
10. Az esti fényben fürdő San Diego érdekes látványossága a kép közepén látható USS Midway repülőgép-hordozó anyahajó, amely már a vietnámi háború idején is az amerikai haditengerészet szolgálatában állt. 2004 óta azonban csak múzeumként működik.
11. Burano egy kevésbé ismert szigetecske a vízben fürdő Velence környékén. Olyasmi, mint Murano, csak míg ez az üvegeiről híres, addig Burano a kézzel vert csipkéiről.
12. Az iráni Iszfahán városa a mecsetjeiről ismert. A középkorban (amikor a település fontos kereskedelmi és vallási központ volt) 1000-nél is több imahelyet tartottak itt számon, de a város 2000 karavánszerájjal és 300 közfürdővel is büszkélkedhetett.
13. Európa vége Portugáliában található: a vén kontinens legnyugatibb pontja után már csak az Atlanti-óceán végtelenje látható, s eleink valóban azt hitték, hogy ez itt a világ vége, innen már nincs tovább.
14. A skóciai Loch Ness tó a legenda szerint egy különleges, ritka szörny búvóhelye. Az 1930-as években megindult újkori kutatások mindeddig eredménytelennek bizonyultak, de nagyon sokan meg vannak győződve arról, hogy a mélyben a faj kipusztulását túlélő vízi dinó lakozik.
15. Észtország nyári estéi talán a legszebbek a világon. A balti állam 1991-ben lett független a Szovjetuniótól, amelyhez 1940-ben csatolták hozzá, s 2004-ben újra feladta rövid ideig tartó függetlenségét, ezúttal kellemesebb kötelékért, az európai uniós tagságért cserébe.