Miért veszélyes a jojóeffektus?
A karcsú test és a kitűnő egészség korántsem a fogyókúra következménye. Helyette az emberek több mint kétharmadánál a leadott kilók szinte azonnal visszajöttek. Sőt a koplalás miatt egyre nagyobb az esélyünk a szívrohamra, a strokera és a cukorbetegség kialakulására.
A Kaliforniai egyetem tudósai által vezetett, a világ legátfogóbb tömegcsökkentésről szóló tanulmánya szerint a tipikus jojóeffektus és annak testre gyakorolt hatása azt mutatja, hogy azok az emberek, akik fogytak, majd visszahízták leadott kilóikat, jobban jártak volna, ha egyáltalán nem diétáznak. Több mint harminc tanulmány, és annak többezer fogyókúrázójának átfogó elemzése szerint a diétázás nem működik: a legtöbb esetben a testsúly a diétázás után több volt, mint előtte.
Felejtsük el a koplalást! © sxc.hu |
A szakember megállapította, hogy mind a nők, mind a férfiak négy-öt éven belül visszanyerték eredeti testsúlyukat, valamint további kilókat is. Az egyik tanulmányból pedig az derült ki, hogy a diétázók végül több súlyt nyertek vissza azokhoz képest, akik nem diétáztak egyáltalán.
Azonban a fogyókúra egészségre gyakorolt hatása olykor halálos is lehet. A kutatók azt állapították meg, hogy az állandó súlyvesztés, illetve annak visszaszedése megduplázza a szívbetegség miatt bekövetkező elhalálozás kockázatát, és minden esetben növeli az idő előtti elhalálozás veszélyét.
„Úgy döntöttünk, hogy előszedjük és elemezzük az összes olyan tanulmányt, amely legalább kettőtől öt évig végigkíséri a fogyókúrázókat és szokásaikat” – meséli a kutató, hozzátéve: „végül arra a következtetésre jutottunk, hogy legtöbbjük jobban járt volna, ha messziről elkerüli a diétát. A súlyuk nagyjából ugyanaz lenne, ám szervezetük nem szenvedett volna el nagymértékű sérülést a jojóeffektus miatt. A fogyózás előnyei túl kicsik, míg várható káros következményei túl nagyok ahhoz, hogy az elhízás hatásos és biztonságos kezeléseként ajánlható volna.”