Ananász, a fogyókúrázók kedvence
Óriási fenyőtobozra emlékeztető zöld koronás formája miatt összetéveszthetetlen minden más gyümölccsel. Az ananászba első látásra beleszeretett annak idején Kolumbusz Kristóf és 1493-ban Európába szállította az első mintadarabokat.
© sxc.hu |
Jó tudni, hogy az ananász kellemes, egyedi íze mellett igen pozitív élettani hatásokkal is rendelkezik. Magas a C vitamin és rost anyag tartalma, a benne lévő enzimek /bromelain/ hatásának köszönhetően javítja az emésztést. Egyes kutatások szerint segít megelőzni az izületi gyulladást. Száz grammja 46 kalóriát tartalmaz. Emésztéséhez állítólag több energiára van szüksége a szervezetünknek, mint amennyit belőle nyer, ezért emlegetik sokszor negatív kalóriatartalmúnak.
Nem csak a hawaii pizzára illik
Sokak számára közkedvelt a konzerv ananász, amellyel ugyan megspórolható az előkészítésre, a beszerzésre és a feldarabolásra szánt idő és energia, de fogyasztása ternészetesen meg sem közelíti a friss gyümölcs kiváltotta élményt. A friss koronás gyümölcsöt tanácsos rövid időn belül felhasználni, de ha mégis több napot várunk elkészítésével, akkor megpucolva, légmentesen lefóliázva tároljuk a hűtőben. Mígt régen leginkább a „hawai pizzán” láttuk viszont, ma már számtalan hideg és meleg előételhez, húsos főételhez, pezsgős sorbethez, illetve desszertekhez használják.
© sxc.hu |
- Ananász carpaccio édes chilis thai tésztasalátával, főtt rákfarkakkal
- Grillezett libamájszeletkék mézes gyömbéres ananásszal
- Currys pulykamellcsíkok borsos-karamellizált ananásszal
- Pezsgős ananász sorbet illatos citromfűvel
- Trópusi ananászsaláta mentás Grande Marnier-vel
- Flambírozott ananász mandulás bourbon fagylalttal
Az ananász bátran használható tehát édes és sós ételekhez, ám fontos, hogy az alapanyagok és a fűszerek jó arányban, és harmóniában legyenek egymással.