Miközben Los Angeles egyre nagyobb részét pusztítja el a futótűz, Donald Trump megválasztott elnök olyan okokat vélt felfedezni a katasztrófa mögött, ami a demokraták számára lehetne kínos: egy már szinte kihalt hal és egy nem létező vízhelyreállítási nyilatkozat.
A Truth Social oldalon posztolt arról Donald Trump szerdán, hogy Gavin Newsom demokrata kaliforniai kormányzó megfosztotta a Los Angeles-i régiót a víztől, mert meg akarta védeni „egy lényegében értéktelen halat”. Konkrétan arra utalt, hogy a „delta smelt” nevű snecitől száradtak ki a tűzcsapok.
A Los Angelesben, illetve a környékén kedden kezdődött tűzvész összesen mintegy 38 ezer hektár területet perzselt fel. Rengeteg embernek porig égett az otthona, és hétfőre legalább 24 halálos áldozatot követelt a katasztrófa eddig. A tűzvész kezdete után derült ki, hogy az oltást több dolog is nehezíti. Az erős szél és a szárazság miatt terjed a tűz viharos gyorsasággal, a tűzoltóknak pedig nem áll rendelkezésükre elegendő víz. A tűz által leginkább fenyegetett kerületek vízellátási rendszere egyszerűen nem képes az oltáshoz szükséges nagy mennyiségű vizet órákon át biztosítani. Erről a városi áram- és vízszolgáltató korábbi vezetője, Martin Adams beszélt. Mint a szakember fogalmazott: „a rendszert nem arra tervezték, hogy képes legyen megfékezni egy teljes kerületeket elborító tűzvihart”.
Bár a szakemberek tisztán elmondták, hogy mi a probléma, Donald Trump mégis alternatív okokat keresett és talált. És még csak nem is új bűnbakot talált, a kis halat már korábban is elővette, amikor a kaliforniai aszályokról beszélt. Csaknem tíz éve azt mondta, meg tudja oldani, hogy a térségben ne legyen akkora szárazság. Szerinte mindössze annyi kell, hogy visszavonja azokat a szabályozásokat, amelyek célja a kis hal megóvása a kipusztulástól. A Vox.com szerint az nem zavarta meg a republikánus politikust, hogy az egy meglehetősen összetett szabályozás, és messze nem csak amiatt hozták létre, hogy a delta smelt megóvják a kipusztulástól.
A kis halak egyébként Los Angelestől 500 kilométerre északra éltek a Sacramento, San Francisco, Stockton háromszög közötti területen, a San Joaquin folyó deltájában. Évezredekig a helyi ökoszisztéma fontos része volt, zsákmányállatként szolgáltak a ragadozók számára. A XX. század közepén azonban rohamosan elkezdett csökkenni a számuk, invazív fajokat telepítettek be, a termőföldekről a szennyezett víz az élőhelyüket pusztította, míg a folyó vizét öntözésre és többek között San Francisco vízellátására használták. Az alacsony vízállás miatt a folyó a deltában felmelegedett, a víz pedig egyre sósabb lett. Mindez ahhoz vezetett, hogy a 90-es évekre szinte eltűnt az egyedülálló faj, mostanra pedig alig akad belőle pár példány. Mesterséges módon, tenyészetekben próbálják megmenteni őket.
A jelenleg érvényes jogszabályok meghatározzák, hogy mennyi víznek kell távoznia a folyóból a tengerbe, hogy az élőhelyük ne legyen túl sós, ugyanakkor a kis halak megmentésénél jóval komolyabb oka van ennek. Ha sokkal több vizet szivattyúznának ki például öntözésre, akkor a tengervíz felnyomulna folyásiránnyal szemben, és használhatatlanná tenné teljesen a városok és a farmok számára. Ez az érv azonban a gazdálkodókat nem nagyon győzte meg, és most Trumptól várják, hogy ezeket a jogszabályokat megváltoztassa, és a szárazsággal felvegyék a küzdelmet. Az már más kérdés, hogy ha túl sós lesz a víz, akkor az teljesen tönkreteheti a földjeiket.
A halas konteóját Trump egyébként folyamatosan napirenden tartotta, ha Kalifornia szóba került. Egy októberi interjúban azt mondta, amikor a környéken járt pár kongresszusi képviselő társaságában, azt kérdezte tőlük, hogy lehet, hogy a föld ott annyira kopár, miközben mezőgazdasági terület. Azt a választ kapta, hogy nem a szárazság miatt, hanem a vízhiány miatt. „Mivel a víz nem folyhat le, és hogy megvédjen egy kis halat, a víz északra kerül a Csendes-óceánba” – mondta.
Az már csak hab a tortán, hogy Los Angeles nem a San Joaquin folyóból nyeri a vizet, nehéz is lenne, mivel légvonalban 300 kilométerre van tőle. Ez olyan, mintha Budapest vízellátását Munkácsról próbálnánk megoldani. Bár Trump erre akarja ráhúzni, hogy a vízhiány miatt nem sikerült eloltani a tüzet, a CNN azt írja, hogy még csak vízhiány sincs az állami tározókban, azok átlag felett vannak feltöltve. Ami a gondot okozta például a Palisades városrészben, az a helyi vízhiány volt, és hogy nem tűzviharra tervezték a rendszert. Mindenesetre a jelek szerint Trump a Los Angeles-i tűzvészt és a szerencsétlen pár centis halakat próbálja ürügyként felhasználni majd egy jövőbeni törvénymódosításhoz.
Emellett Trump azonban egy másik fake newszal is támad: azzal vádolja Gavin Newsom demokrata kaliforniai kormányzót, hogy elutasította annak a vízhelyreállítási nyilatkozatnak az aláírását, amely lehetővé tette volna, hogy az északról érkező rengeteg vízből – ami a felesleges esőből és hóolvadásból származik – „naponta több millió liternyi víz áramoljon Kalifornia számos részébe, beleértve a jelenleg szinte apokaliptikus módon égő területeket is”.
A CNN szerint ugyanakkor a probléma mindezzel az, hogy nem létezik ilyen nyilatkozat, egyetlen vízügyi vagy környezetvédelmi szakember sem találkozott még vele. Trump stábja később úgy nyilatkozott, hogy Newsom 2020-ban jogi úton megtámadta az elnök tervét, amely arra vonatkozott, hogy a San Joaquin folyóból vizet szivattyúzzanak ki öntözéshez, ők arra gondoltak. A probléma csak az, hogy ez nem nyilatkozat, és nem is tudott volna mit aláírni. Az ilyen vízkivétellel pedig már fentebb leírtuk, mi a probléma, és a szakemberek miért ódzkodnak tőle.
A politikusnak az amerikai katasztrófavédelmi hivatallal (Federal Emergency Management Agency, FEMA) kapcsolatban is sikerült álhírt terjesztenie. Azt állította, hogy nincs pénz a FEMA-nál, azonban ők ezt cáfolták. „Bár a katasztrófaelhárítási alapunk tavaly egy sor súlyos eset miatt kimerült, Joe Biden elnök decemberben aláírt egy törvényjavaslatot, amivel pénzhez jutottunk.” „A katasztrófaelhárítási alap jelenlegi egyenlege hozzávetőleg 27 milliárd dollár” – közölte a FEMA szerdán a CNN-nel. Ez az összeg kevés lehet, és pótlásra szorulhat szerintük az egész évre, de ez nem azt jelenti, hogy nincs pénz – tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.