Bár közülük a legtöbben úgy vélik, az amerikaiak politikai bosszúja áll a háttérben.
A lakosság 74 százaléka hallott már Rogán Antal szankciós botrányáról, de csak 35 százalék van tisztában a részletekkel – derült ki a Euronews megbízásából az Europion által végzett közvélemény-kutatásból.
Az ügy iránti érdeklődés a kormánypárti szavazók körében jóval alacsonyabb: 31 százalék nem hallott a történtekről, és csak 27 százalék van tisztában a részletekkel. Ezzel szemben a Tisza-szavazók jóval tájékozottabbak: 69 százalék tisztában van a részletekkel is, és csak 8 százalékuk nem hallott a botrányról.
Az ügy megítélésében azonban viszonylagos egyetértés van, ugyanis a lakosság 51 százaléka szerint árt Magyarországnak az ügy, és csak 21 százalék gondolja azt, hogy a botrány nincs hatással az ország megítélésére.
Még a kormánypárti táboron belül is az előbbi vélemény van relatív többségben (41 százalék) az utóbbival szemben (37 százalék).
A döntés 43 százalék szerint „egy jogállami normáknak megfelelő intézkedésként” fogható fel, 30 százalék viszont politikai bosszút lát a történtek mögött. 34 százalék tudja be a történteket a Rogánhoz kapcsolódó korrupciós kockázatoknak, és nagyjából ugyanennyien (31 százalék) vélik úgy, hogy geopolitikai tényezők (például a magyar kormány túlzott oroszbarátsága) áll a döntés mögött.
A kormánypárti táboron belül sokkal nagyobb hangsúllyal jelenik meg a politikai bosszú magyarázata (60 százalék), és ebben a körben a geopolitikai magyarázatot tartja valószínűbbnek (37 százalék) a korrupciós tényezőkhöz képest (15 százalék).
A felmérésből az is kiderült, hogy a kormánypártiak közül mindössze 41 százalék várja Rogán azonnali levételét az amerikai szankciós listáról, összességében pedig csak minden ötödik válaszadó várja Trump beiktatását követően a miniszter azonnali eltávolítását a listáról. 45 százalék szerint semmi nem fog történni, és szép lassan feledésbe merülnek a történtek.
A kutatás során 16 évesnél idősebbeket kérdeztek meg január 10. és 12. között mobilapplikációs és kiegészítő webes adatfelvétel segítségével.
A Rogán Antal szankcionálásáról szóló összes cikkünk itt olvasható, arról pedig, hogy miért éppen a propagandaminiszterre eshetett az amerikaiak választása, amikor arról döntöttek, hogy ki kerüljön fel a szankciós listára, itt írtunk részletesen: