Itthon Serdült Viktória 2025. január. 13. 12:53

„Ne tőlem féltsék a bírói függetlenséget” – a Kúria elnöke indulatos levélben válaszolt a kritikákra

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Hosszú, személyeskedéstől sem mentes közleményt adott ki Varga Zs. András, miután az OBT és az OBH is élesen kritizálta a bíráknak szánt, kiszivárgott újévi köszöntőjét. A Kúria elnöke felelőtlenségnek tartja, hogy az OBT érvényteleníteni akarja a kormánnyal megkötött négyoldalú megállapodást, Senyei Györgynek pedig azt üzeni: etikai elvekről és hivatali kultúráról nem tőle fog tanácsot kérni.

Hatoldalas levélben válaszolt az Országos Bírói Tanács (OBT) és az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének Varga Zs. András. A Kúria elnöke a kiszivárgott újévi köszöntőjére érkezett kritikákra reagált – több mint 16 ezer karakterben.

Mint korábban megírtuk, a kúriai elnök újévi üzenetében gyakorlatilag megfenyegette azokat a bírókat, akik kritizálták a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodást, és azt is elismerte, hogy a kúriai bírók kiemelt bánásmódban részesültek (vagyis nagyobb fizetésemelést kaptak) a kormánytól, méghozzá „nem ingyen”. A levél másik érdekessége, hogy az elnök arra utalt benn: a Kúria képviselői egyeztettek az erről szóló kormánypárti javaslat parlamenti elfogadtatásával kapcsolatban.

A levél miatt szokatlan módon nemcsak az OBT akadt ki, hanem külön közleményben bírálta azt Senyei György, az OBH elnöke is, aki szerint a köszöntő „az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól, etikai elveitől és hivatali kultúrájától úgy tartalmában, mind stílusában teljes mértékben idegen”.

A kiemelt bánásmódot nem ingyen kaptuk – sokatmondó volt a Kúria-elnök újévi köszöntője

Egy utolsó pillanatban benyújtott kormánypárti törvénymódosításnak köszönhetően aránytalanul nagyobb fizetésemelést kapnak a kúriai bírák az alsóbb fokon ítélkező kollégáikhoz képest. Varga Zs. András a kivételezést azzal indokolja, hogy a Kúria nem egyszerűen legfelsőbb bíróság, hanem a jogegység felett őrködik.

Válaszában mindenekelőtt Varga Zs. megdöbbenését fejezi ki „a közlemény formájában történő üzengetés miatt”, és kiemelte, hogy a levelében megfogalmazott véleményét már többször is kifejtette. A Kúria elnöke azt is tagadja, hogy a kormánnyal megkötött megállapodást titokban készítették volna elő, hogy az bármilyen mértékben is érintené a bírói függetlenséget. Mint írta, annak tartalma mindvégig ismert volt az OBT és Magyar Bírói Egyesület előtt, ezért sem volt indoka, hogy bárki a bírók tiltakozására buzdítson. A megállapodás alkotmányos, törvényes, indokolt volt, ilyenként Magyarország, a jogkereső polgárok, a bírók és igazságügyi alkalmazottak érdekét szolgálta – írta.

„Akik ennek az ellenkezőjét állítva mozgósítottak és mozgósítanak, felelőtlenül és önkényesen megtévesztették és megtévesztik bírótársaikat.

Bizonyára vannak közöttük olyanok, akik csak félreértették a történteket, de olyanok is vannak, akik tudatosan valótlanságot koholnak” – fejtette ki Varga Zs. aki külön kiemelte, hogy az utóbbiak közé tartozónak tekinti a szolgálati bíróságok elnökeit, akik „bírói szerepükből kilépve, a pártatlanság követelményét és a prejudikáció tilalmát félretéve, előzetes felmentést adva az esetleges alkotmány- vagy jogellenes magatartások jogkövetkezményei alól, élen jártak a bírák megtévesztésében”.

Majd azzal fenyegeti meg őket, hogy az ő nyilatkozatuk nem tartozik a bírókat megillető véleménynyilvánítás szabadságának védelmi körébe, mivel az intézményük nevében jártak el, álláspontjuknak közjogi ereje van.

A veszekedés hiteltelen

Varga Zs. megvédte a kúriai bírák magasabb arányú béremelését is, és visszautasította, hogy bárkit megfenyegetett volna levelében, aki részt vett a tiltakozásokban. A következő hónapokban viszont azon fog dolgozni, hogy „a kialakult helyzet következményeit elhárítva” megőrizzék a bíróságokba vetett bizalmat.

„A bíróságok körüli nyilvános veszekedés illeszkedik abba a szervezettnek mutatkozó általános lejáratási folyamatba, amely az alkotmányos intézmények mindegyikének hiteltelenítéséhez vezet” – írta.

Varga Zs. szerint ez elégedetlenkedők egyik kitüntetett célja a Kúria működésének megnehezítése volt, és ők próbálják most az elért illetménykorrekciót is tönkre tenni.

„Ne tőlem féltsék a bírói függetlenséget. Folyamatos tapasztalatból tudom, mert érzem, milyen az, amikor megsértik. Azoktól féltsék, akik a szép szólamok mögé más, gyakran ideológiai töltetű érdekeket rejtenek, és azok érvényre juttatása érdekében bárkivel hajlandók együttműködni. A bírák nevében, de valójában miellenünk” – folytatta, majd hosszan kifejtette, miért indokolatlanok az OBT kifogásai a kúriai illetményemeléssel kapcsolatban.

Az elnök felelőtlenségnek tartja azt is, hogy az OBT tagjai talán engedve „a külső, egyre inkább politikai töltetű nyomásnak és tárgyalni fog a megállapodás érvénytelenítése tárgyában, amit nem fog támogatni.

Varga Zs. szerint ha az utólagos érvénytelenítés megtörténik, az legfeljebb arra alkalmas, hogy nevetségessé tegye az OBT-t.

A Kúria elnöke a levél második felében Senyei Györgynek válaszol, első körben azt, hogy az OBH elnökeként egy nem neki címzett magánlevél kommentálása bizonyosan nem tartozik a hatáskörébe. Majd azzal vádolja, hogy semmit nem tett a bírák és igazságügyi alkalmazottak fizetésemelésének megvalósulásáért, került minden állásfoglalást, és arról sem gondoskodott, hogy a bírósági elnökök útján minden bíró időben értesüljön a fejleményekről.

Újabb feszültség a NER csúcsbírói között: jogkorlátozást emleget, és elítéli Varga Zs. András újévi köszöntőjét az OBH elnöke

Senyei György is csatlakozott azokhoz, akik élesen kritizálták a Kúria elnökének levelét. Ebben Varga Zs. az övétől eltérő álláspontot vallókkal szemben szankciót helyez kilátásba.

„Csak remélni lehet, hogy a megállapodással kapcsolatos feltűnő hallgatása és az, hogy a bírák tájékoztatását átengedte különféle civil szervezeteknek, nem az elégedetlenséget szítókkal való cinkos összejátszást leplezi. Persze ez a remény kevéssé megalapozott, ha figyelembe vesszük, hogy az békétlenek néhány hangadója az Országos Bírósági Hivatal elnökének saját maga által kiválasztott munkatársa” – írta.

„Végül, anélkül, hogy a nyilvánosság előtt nem ismert további körülményeket kiteregetnénk, pusztán a sajnálatosan már közismert eseményekre utalva – azt kell mondanom, hogy ami, az igazságszolgáltatás rendszerének szervezeti normáitól, etikai elveitől és hivatali kultúrájától” idegen magatartást, valamint a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést a közbizalom és a zavartalan működés” fenntartását illeti, az Országos Bírósági Hivatal elnökétől inkább nem kérnék tanácsot” – szúrt még oda egyet a Senyeinek.

Ha szereti az ilyesmit, a Kúria elnökének teljes levelét ezen a linken tudja elolvasni.

Hirdetés