2007. január. 29. 15:26 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 29. 15:43 Plázs

Nem kell a fogszabályzó?

A gyerekkorban alkalmazott fogszabályzó ugyan szebb fogakat eredményez felnőttkorra, ám a páciens életminőségének javulásához nem járul hozzá - olvasható a BBC News honlapján.

Húszéves vizsgálattal derítették ki, hogy a széles körű elképzeléssel ellentétben nincs összefüggés a fogszabályzás és a későbbi lelki egyensúly kialakulása között. Mintegy ezer iskolás gyermeket kezdtek el vizsgálni 1981-ben, majd egészen 2001-ig, a harmincas évekig figyelték őket. A fogszabályzós gyermekekből nem lettek boldogabb, elégedettebb, vagy nagyobb önbizalommal rendelkező felnőttek, illetve azok, akik nem kaptak fogszabályzót, pedig valószínűleg szükségük lett volna rá, nem lettek boldogtalanabbak, elégedetlenebbek, vagy kishitűbbek.

A kutatócsoport egyik korábbi felmérése során azt is kimutatta, hogy a fogszabályozás elmulasztása nem kedvezőtlen hatású a jövendő fogsorra nézve.
 
A brit fogorvosok ma már jóval körültekintőbben döntik el, hogy kell-e fogszabályzót alkalmazni, vagy sem, sőt egy tízpontos skálát is bevezettek, amely a fogszabályzó szükségességének mértékét mutatja. Ma már egyáltalán nem automatikusan írnak fel fogszabályzót a gyerekeknek - hangsúlyozzák a brit szakemberek.
hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?