2007. január. 08. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 08. 16:15 Plázs

Milyen allergiát szedhetünk össze a fogorvosnál?

Bár Magyarországon nem készült reprezentatív felmérés a fogászati allergia gyakoriságáról, ismeretes tény, hogy létezik. Kinél fordulhat elő, milyen panaszokat okoz, és hogyan orvosolhatók a tünetek? A kérdésekre Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa válaszolt.

Allergiát okozhatnak például a fogtömés, húzás, vagy pótlás előtt alkalmazott helyi érzéstelenítők, a gyökértöméshez használatos anyagok, vagy a fogpótláshoz alkalmazott fémek, ragasztók. Fogbeültetés esetén az implantátum anyagát döntően a titán képezi, ami ritkábban ugyan, de szintén kiválthat allergiás tüneteket - állítja Dr. Balog Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa. 

Figyeljünk a mellékhatásokra
© dripnet.hu
A fogászati allergiás tünetek igen változatosak lehetnek. Az érzéstelenítők, az arra allergiásoknál szinte minden esetben azonnal, vagy nagyon rövid időn belül fellépő, gyakran súlyos rosszullétet okoznak. Hasonlóan gyorsan kialakuló szimptómák jelentkeznek azoknál, akik a lenyomat  készítéséhez használatos anyagokra, egyes szerek bizonyos komponenseire (például szegfűolajra, formaldehidre) allergiásak. Náluk megjelenhetnek bőrkiütések az egész testen, vagy egyes testtájakon, például az arcon, a száj és szem körül. Létrejöhet a légutakban kialakuló nagyfokú vizenyő, asztmatikus légzés, súlyosabb esetben a keringés összeomlásához vezető allergiás reakció.
 
Kevésbé viharos, de igen változatos tüneteket okozhatnak a szájba beültetett, beépített fémek és egyéb fogpótláshoz használatos anyagok. Jellegzetes tünet az elhúzódó helyi gyulladás a fogínyen, a nyelven, a visszatérő afták a szájban, ismétlődő bőrkiütések főleg az arcon, száj körül.
 
Akiben - a tünetek ismeretében - felmerül a gyanú, hogy fogászati allergiája lehet, annak érdemes elvégeztetnie az úgynevezett epikután tesztet, amellyel kiszűrik, mely fogászati anyagokra allergiás a páciens. Dr. Balog Katalin elmondta: "Ennek során a gyanúba vett anyagokat egy tapaszon a beteg hátára ragasztjuk, majd 20 perc, 40 perc, és 24-48-72 óra múlva megnézzük a tüneteket. A vizsgálat nem kellemetlen, és az allergológus szakma szabályait szem előtt tartva veszélytelen. Az érzéstelenítőszer allergia kivizsgálása, hasonlóan a gyógyszer allergiákhoz, bonyolultabb, csak megfelelő feltételekkel rendelkező intézményekben végezhető".
 
Megoldást kizárólag az elkerülés, eltávolítás jelent. Az allergiát okozó anyagot a szervezetből - nem csak a szájból, hiszen lehet ez egy csípőprotézis is - el kell távolítani. Az akut súlyos allergiás roham esetében természetesen az elsősegély, az életveszély elhárítása az első teendő.
 
A fogászati beavatkozás előtti konzultációnak nagyon fontos szerepe van, ha a páciensnél korábban előfordult allergiás reakció, azt feltétlenül közölni kell a fogorvossal.
 
Maga az allergia egyébként nagyon régóta ismert, már Hippokratész is írt róla. Egyik tanulmányában kifejtette, hogy vannak olyan ételek, amelyektől egyes emberek megbetegszenek, míg mások nem. A kifejezés az allosz és az ergosz görög szavakból származik, és megváltozott működést jelent. Kialakulásában öröklött és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak.