Milyen allergiát szedhetünk össze a fogorvosnál?
Bár Magyarországon nem készült reprezentatív felmérés a fogászati allergia gyakoriságáról, ismeretes tény, hogy létezik. Kinél fordulhat elő, milyen panaszokat okoz, és hogyan orvosolhatók a tünetek? A kérdésekre Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa válaszolt.
Allergiát okozhatnak például a fogtömés, húzás, vagy pótlás előtt alkalmazott helyi érzéstelenítők, a gyökértöméshez használatos anyagok, vagy a fogpótláshoz alkalmazott fémek, ragasztók. Fogbeültetés esetén az implantátum anyagát döntően a titán képezi, ami ritkábban ugyan, de szintén kiválthat allergiás tüneteket - állítja Dr. Balog Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa.
Figyeljünk a mellékhatásokra © dripnet.hu |
Kevésbé viharos, de igen változatos tüneteket okozhatnak a szájba beültetett, beépített fémek és egyéb fogpótláshoz használatos anyagok. Jellegzetes tünet az elhúzódó helyi gyulladás a fogínyen, a nyelven, a visszatérő afták a szájban, ismétlődő bőrkiütések főleg az arcon, száj körül.
Akiben - a tünetek ismeretében - felmerül a gyanú, hogy fogászati allergiája lehet, annak érdemes elvégeztetnie az úgynevezett epikután tesztet, amellyel kiszűrik, mely fogászati anyagokra allergiás a páciens. Dr. Balog Katalin elmondta: "Ennek során a gyanúba vett anyagokat egy tapaszon a beteg hátára ragasztjuk, majd 20 perc, 40 perc, és 24-48-72 óra múlva megnézzük a tüneteket. A vizsgálat nem kellemetlen, és az allergológus szakma szabályait szem előtt tartva veszélytelen. Az érzéstelenítőszer allergia kivizsgálása, hasonlóan a gyógyszer allergiákhoz, bonyolultabb, csak megfelelő feltételekkel rendelkező intézményekben végezhető".
Megoldást kizárólag az elkerülés, eltávolítás jelent. Az allergiát okozó anyagot a szervezetből - nem csak a szájból, hiszen lehet ez egy csípőprotézis is - el kell távolítani. Az akut súlyos allergiás roham esetében természetesen az elsősegély, az életveszély elhárítása az első teendő.
A fogászati beavatkozás előtti konzultációnak nagyon fontos szerepe van, ha a páciensnél korábban előfordult allergiás reakció, azt feltétlenül közölni kell a fogorvossal.
Maga az allergia egyébként nagyon régóta ismert, már Hippokratész is írt róla. Egyik tanulmányában kifejtette, hogy vannak olyan ételek, amelyektől egyes emberek megbetegszenek, míg mások nem. A kifejezés az allosz és az ergosz görög szavakból származik, és megváltozott működést jelent. Kialakulásában öröklött és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak.