2007. január. 03. 12:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 03. 11:55 Plázs

Fogorvosi rutinvizsgálattal kideríthető a csontritkulás

A csontritkulás, a változó korú nők rettegett betegsége egy új számítógépes program segítségével rutin fogászati röntgenvizsgálattal könnyen és olcsón felismerhetővé válik - áll a Bone (Csont) című szaklap internetes kiadásában megjelent tanulmányban.

A program - amely az eddigi költséges és nagy szakértelmet igénylő eljárásokkal szemben olcsón alkalmazható és szakértelmet sem kíván - az állkapocscsontról készített röntgenképeket elemzi, és kritikus értékek esetén figyelmezteti a fogorvost. A csontritkulás felismerése azért fontos, mert a betegség igen veszélyes, viszont hosszú ideig tünetmentes maradhat, a bevett vizsgálati eljárások azonban igen költségesek.
 
Elsősorban az idősödő, változó korba érő nőknél jelentkezik a csontritkulás. A Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a fejlett világban az ötven év feletti nők 15 százalékát érinti a kór, a hatvanon felülieknek 22 százalékát, a hetvenesek körében pedig már 38,5 százalékos ez az arány.
 
A nemzetközi kutatócsoport vezetője, a manchesteri egyetem munkatársa, Hugh Devlin szerint a magas költségek és a specialisták ritkasága miatt alig-alig végeznek szűrővizsgálatokat, a fogászati röntgen ellenben mindennapos rutineljárás.
 
A kísérletben 652 nőt vizsgáltak meg a legjobbnak számító - ám igen drága - bevett módszerekkel. "140 beteget találtunk így, a mi új programunk pedig a vizsgáltak 50 százalékánál azonnal jelzett"- mondta Keith Horner professzor, Devlin manchesteri kollégája. Ezeken a betegeken nem feltétlenül végezték volna el a csontritkulás-teszteket, vagyis nem is ismerték volna fel az elváltozást, ha a fogröntgen alkalmával nem figyelmeztetett volna a számítógép.
 
A kutatók elképzelése szerint a fogröntgen felvételeket rutinszerűen átfuttatnák a programon, amely kritikus értékek esetén figyelmezteti az orvost, aki szakrendelésre küldené a beteget. "Gond nélkül tudná végezni ezt az egyszerű és automatikus eljárást minden fogorvos, aki fogröntgent rendel el" - mondta Horner, de felhívta rá a figyelmet, hogy mindenekelőtt azonban az orvosi műszergyártóknak kellene beépíteniük a programot a röntgenberendezésekbe.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.