2006. november. 14. 18:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 14. 18:45 Plázs

Magyar népbetegség lehet a csontritkulás

A csontritkulás a világ egyik leggyakoribb mozgásszervi betegsége, minden harmadik postmenopauzás nőt és minden ötödik 50 év feletti férfit érint -

Ebben az életkorban csökken a csontok ásványianyag-sűrűsége, törékennyé válnak és csekély erőhatásra eltörnek - mondta Bors Katalin Miskolcon, egy szakmai konferencián. 

Ez utóbbi katasztrofális következményekkel jár a betegek mozgásképességére, független életvitelére és életminőségére nézve, és akár halálhoz is vezethet - mondta a szakember, hozzátéve, hogy Magyarországon évente mintegy 80 ezer csonttörés, ezen belül 15 000 combnyaktörés következik be csontritkulás miatt, és cirka 2500 beteg hal meg szövődményeiben. Mindezek ellenére a betegek nem tesznek meg mindent azért, hogy javuljon az állapotuk.
 
Európa-szerte az orvosok 85 százaléka számol be arról, hogy az osteoporosisos betegek nem szedik megfelelő ideig a gyógyszereket, túl korán hagyják abba a kezelést, még mielőtt a terápia tényleges hatását ki tudná fejteni.
 
Az országos betegfelvilágosító program célja Bors Katalin szerint, hogy a csontritkulás hatékony kezeléséről új információkat juttassunk el a betegekhez, felhívják figyelmüket az együttműködés, a terápiás fegyelem, az időbeli kitartás és az összhang fontosságára.
 
A szakember szerint így tudatosítható a betegekben, hogy a kezelés sikeressége nagyban függ a saját elhatározásukból betartott terápiás fegyelemtől és aktív, kölcsönösségre épülő kapcsolatuktól a gyógyulásukért dolgozó orvossal és egészségügyi személyzettel.