Az író, költő felidézte: a hajléktalanság kriminalizációjának története már az első pillanatban szó szerint a küszöbéig ért, ez az esemény pedig arra sarkallta, hogy kiálljon a kirekesztettek mellett.
Azóta, hogy közzétették az idei országgyűlési választás eredményeit, nem írt semmilyen, nyilvánosságnak szánt művet Erdős Virág. Előtte viszont igen.
„Áprilisi tréfa címmel. Az volt az utolsó sora, hogy „Győztünk”. Hát, jó vicc volt!”
– mondta az író, költő nemrég a HVG hetilapnak adott interjúban, ahol arról is beszélt: azt, hogy a közérzeti verseiben a szlenget, akár trágárságot is alkalmazó páros rímes stílust azok is kívülről fogják fújni, akiket korábban hidegen hagyott a költészet, nyilván nem sejtette előre.
Ezek a versek elsősorban hatni akartak, lévén hogy a diktatúra kiépülésének első, brutális fejleményeivel szembesülve maguk is hatás alatt álltak. Ezért is használtak a kortárs költészet meggyőződésesen elitista nyelvezetétől ennyire eltérő nyelvet. Az, hogy mára többnyire a szerethető és szórakoztató giccs kategóriájába sorolódtak, nem jelenti, hogy a döbbenet és az indulat, ami életre hívta őket, ne lett volna ott és akkor indokolt, és hogy a megszólalás ne lett volna amúgy irodalmilag hiteles.
Erdős Virágot a 2011. október 25-ei józsefvárosi népszavazás inspirálta arra, hogy tüntetéseken szavalja a strófáit, kiálljon a kirekesztettek mellett, és rászorulók ügyeit intézze.
„Támogatja-e ön, hogy Józsefváros képviselő-testülete rendeletben tiltsa meg Józsefvárosban a közterületen történő életvitelszerű lakhatást?” Ennek a Kocsis Máté által népszavazásra bocsátott kérdésnek én mint helyi lakos személyesen is a megszólítottja voltam. Magyarán a hajléktalanság kriminalizációjának története már az első pillanatban szó szerint a küszöbömig ért
– tette hozzá az írói, költő, aki a karantén idején biciklis futárként kereste a kenyerét, élményeiből idén Erdős Virág könnyei címmel lírai kötet született. A futárkodásból született versei társadalomkritikusak, a prózában összefoglalható legfőbb tapasztalatai pedig azok, hogy
hogy a kimchi folyik, a Vapiano a vapianóiaké, és az éhezés felszámolása még a legnagyobb igyekezettel sem lehetséges.
A teljes interjút a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban, illetve a hvg360-on olvashatják el.