A Tanyaszínház turnéját annak egyik támogatója, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke „kéri leállítani”. A színház értetlenül áll a – szerintük – betiltás előtt, és a rendező az érintett darab 1933-as náci „fogadtatásával” állítja párhuzamba. UPDATE: szerda kora délutáni közleménye szerint a színház a turnét felfüggeszti, de műsoron tartja az érintett darabot.
"Öncélú közönségesség, parttalan ízléstelenség, a publikum alpári provokálása" miatt a Tanyaszínház idei turnéjának leállítását kérte közleményében Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
Bár a „nagy múltú és nagy hírű Tanyaszínházat”, ő is „a vajdasági magyarság egyik legnagyobb kulturális értékének” nevezi, a legutóbbi előadást, Ödön von Horváth Kazimír és Karolina című darabját elfogadhatatlannak tartja, és arra kérte a szervezőket, hogy mondják le a következő helyszíneken való vendégszereplést. Hajnal közleménye szerint az MNT ennek "az előadásnak a tájolását a szórványban külön is támogatta".
„Annak reményében, hogy közös erővel újragondolhatjuk az egyik legegyénibb és legsajátosabb, minden korosztálynak üzenni akaró színházunk működését és repertoárját, ebben a pillanatban legszerencsésebb megoldásnak a Tanyaszínház idei körútjának lemondását tartjuk” - zárja közleményét Hajnal Jenő, az MNT elnöke.
A hírre a darab rendezője, Lénárd Róbert a Facebookon válaszolt. Mint írja, „döbbenten és növekvő rettegéssel” olvasta az MNT közleményét, amelyben (eufemizálva ugyan) betiltja a Tanyaszínház Kazimír és Karolina című előadását.
Döbbenten, mert nem gondoltam volna, hogy a művészet szabadságába ilyeténképp bele lehet taposni 2021 nyarán. Rettegéssel, mert a történelmi tapasztalat szerint az ilyesmi sokkal rosszabb dolgok előjele szokott lenni.
Lénárd megjegyzi, az előadás szövege majd’ százéves, azt kevés változtatással, inkább csak nyelvileg felfrissítve állították színpadra. Két előadás volt - Csantavéren és Bácsfeketehegyen – volt egy-két kritika a közönség részéről, de a nagy többség „szeretetről és értelemről adott jelet”. A betiltást már csak azért sem érti a rendező, mert – mint írja - az általánossággal nyakon öntött közhelyeken kívül sehol sem hangzott el egyetlen konkrétum sem, holott, ha lett volna ilyen, ők keresetek volna megoldást.
„Amikor először jutott fülembe, hogy baj van, azt mondtam: ez példátlan. Aztán eszembe jutott, hogy már megtörtént. A Kazimír és Karolinát egyszer már betiltották megírása óta. 1933 januárjától nem játszhatták német nyelvű színházak, ugyanezen év május 10-én pedig minden más Ödön von Horváth szöveggel együtt máglyára vetették Berlin főterein. Az indoklás kísértetiesen hasonló: egyesek szerint nem szolgálta a néplélek épülését. Jegyezzük hát fel 2021. július 27-ét a naptárba, ahogy feljegyeztük 1933. május 10-ét is. Ma színháztörténet íródott” – zárja sorait a rendező.
UPDATE: Szerda kora délután közleményt jelentetett meg a Tanyaszínház, amelyben azt írják, hogy tudomásul vették az MNT kérését és felfüggesztik a turnét. De kicsit máshogy - teljesíteni fogják a vállalásukat. "Augusztus 12-ig a Kazimír és Karolina előadásunkat minden este le fogjuk játszani Kavillón a színház művésztelepén nyitott ajtók mellett, este 21 órától. Ezzel tartozunk önmagunknak és az általunk létrehozott – hibáktól bizonyára nem mentes – előadásunknak, valamint a színház szabadságának."
A Tanyaszínházat néhány éve a hvg.hu is bemutatta, és elkísérte egy előadására. Ebben leírtuk, hogy az 1978-ban alapított mozgalom olyan helyekre viszi el nyaranta a színházat, ahova amúgy az csak ritkán vagy soha nem ér el. Korábban csacsifogattal, ma már traktorral járják a tanyavilágot. A társulat minden évben kicsit más, de színészeik az Újvidéki Művészeti Akadémia jelenlegi és volt színésznövendékei közül kerülnek ki. Akkor a színház vezetője arról is beszélt, hogy korábban meggyűlt a bajuk az állambiztonsággal. A rendszerváltás után már nem volt ilyen gond, úgy tűnik azonban, hogy az anyaországi kultúrharc most újra politikai témává tette a Tanyaszínházat.
A Tanyaszínház Facebook-oldalán a hírre számos komment érkezett. Ebben a rajongók a sajnálkozásukat fejezeik ki a történtek miatt. "Ez is színtiszta politika, a Tanyaszinház átment egy bizonyos vonalon. Lehet valakinek a tyúkszemére hágtak" - értékelte a helyzetet egyikőjük.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: