Kult hvg.hu 2021. június. 07. 19:04

A Karinthy Színház új igazgatója, Vidnyánszky 28 éves tanítványa egy előadást sem látott a Karinthyban

Sem gazdasági, sem vezetői tapasztalata nincsen az ország legfiatalabb színházigazgatójának, akinek pályázatot sem kellett írnia, mielőtt Vidnyánszkyék kinevezték a Karinthy Színház élére.

Négy hete mentem haza a zöldségestől, csörgött a telefonom, Szabó László, a Teátrumi Társaság főtitkára hívott. Fogalmam sem volt, mit akar, azt hittem, hogy focizni hív

– így emlékezett vissza arra a 28 éves, az egyetemen négy éve, Vidnyánszky Attila osztályában végzett Berettyán Nándor a Partizán adásában, hogyan is kérték fel arra, hogy miután a Vidnyánszky Attila által alapított Magyar Teátrumi Társaság (MTT) megvásárolta az intézményt, legyen ő a Karinthy Színház új igazgatója.

Azt is elmondta, nem tudja, miért pont rá gondoltak, de úgy véli, azért, mert már az egyetemmel párhuzamosan rendezni kezdett, amit folytatott az után is, hogy Vidnyánszky igazgatóként leszerződtette a Nemzeti Színházba, valamint azért, mert mer döntéseket hozni. Némi gondolkodási idő után végül igent mondott a felkérésre.

Ahogy arról beszámoltunk, június 2-án jelentette be az MTT, hogy július 1-jétől Berettyán Nándor vezeti igazgatóként a fővárosi Karinthy Színházat, amelyet az alapító Karinthy Márton halála után, egy éve vásárolhatott meg Vidnyánszky szervezete, 300 millió forintos állami támogatásból.

A színház akkori színésze, Földes Eszter állítása szerint Karinthy halála előtt őt bízta meg a színház igazgatásával, de a háromfős vezetőség ezt elutasította, főként arra hivatkozva, hogy Földes nem elég tapasztalt. Ehhez képest az egyetemen 2017-ben végzett Berettyán Nándort mindössze négyéves nemzetis pályájáról lehet ismerni.

Vidnyánszky Attila tanítványa lesz a Karinthy Színház új igazgatója

A leváltott igazgató a Facebookról értesült a döntésről, és méltatlannak nevezte az eljárást. Bakos-Kiss Gábor eredetileg jogász végzettségű, a pályázati kiírásban pedig az szerepelt, ez előnyt jelent az elbírálásnál.

Mivel az intézményt megszerezte az MTT, így pályáztatásra sem volt szükség, de még arra sem, hogy Berettyán akár egy oldalban leírja a terveit, Vidnyánszkyéknak elég volt kinevezni a kiszemeltjüket; ennek ellenére az új igazgató a Partizánnak azt állította, Vidnyánszky nem is támogatta a kinevezését, sőt le akarta beszélni róla. Arra a felvetésre, azért problémásnak látja-e, hogy Vidnyánszky saját tanítványát és színészét nevezi ki, úgy válaszolt:

Hát kit nevezzen ki? Engem ismer.

Berettyán az interjúban azt is elmondta, soha egyetlen előadást sem látott még a Karinthy Színházban az igazgatói kinevezése előtt („Azért tudja az ember, hogy nagyjából mi van”), semmilyen gazdasági vagy könyvelési tapasztalata nincsen, és nem is érti teljesen a Karinthy pénzügyeit, de úgy gondolja, azért bele fog tanulni.

Saját életkora kapcsán úgy fogalmazott: „Csiszártól Zsámbékin át Vidnyánszkyig” sokan már szintén színházat vezettek ennyi idősen, és ez a generáció mindig arról beszél, hogy kapjanak ők is lehetőségeket, így ha őt megkeresik egy ilyen felkéréssel, muszáj igent mondania.

Vidnyánszky Attiláról egyébként úgy gondolja, felháborító, ahogyan egyesek beszélnek róla. Berettyán azt mondta, korábban felhívta egy SZFE-s, tüntető ismerősét, hogy megpróbáljon beszélni a FreeSZFE-mozgalom tagjaival, akiknek szerinte abból adódik a félelmük, hogy valójában nem ismerik őt. Márpedig szerinte ha Vidnyánszky megígérte, hogy az SZFE hallgatói szabadon tanulhatnak, az úgy is lesz, és nem látja, a hallgatók mit érnének el azzal, ha nem járnának be az egyetemre vagy passziváltatnának.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: