Kult Csatlós Hanna - Németh Róbert 2018. augusztus. 07. 17:30

Erősen indul, erősen végződik, és közben sem lesz gyenge – itt a nagy Sziget-ajánló!

Bár az igazi zenerajongó mindig telhetetlen, most azért simán kijelenthetjük, hogy az utóbbi évek magasan legerősebb Sziget-kínálata az idei. Itt lesz a világ jelenleg egyik legfontosabb zenekara, valamint női és férfi szólóelőadója, kifejezetten erős lesz a derékhad is, de akik indie-, elektronikus zenei-, vagy világzenei-ínyencfalatokra vágynak, azok sem csalódnak majd. Így néznek ki az előttünk álló napok.

Sziget 2018
Friss cikkek a témában

Szerda: ütős kezdés

Rég nem nyitott annyira erősen a Sziget, mint ahogy idén bedurrantja majd az előtte álló hat napot. A fesztivál egyik legnagyobb húzóneve Kendrick Lamar, aki rögtön az első napon, este fél tízkor lép fel a Nagyszínpadon. A kaliforniai rapper jelenleg nem csupán a kortárs pop egyik legfontosabb személyisége, de nyugodtan kijelenthetjük, hogy karrierje csúcsán van, tehát a Sziget kevés nála aktuálisabb előadót hozhatott volna a Budapestre. Lamar idén januárban a 2017-es D.A.M.N. albumával nagytakarítást végzett a Grammy rap-kategóriáiban, 5 díjat söpört be. Elsőként kapott Pulitzer-díjat úgy, hogy nem klasszikus vagy jazzelőadó, az abszolút sikerként elkönyvelt afrofuturista Marvel-filmnek, a Fekete párducnak pedig filmzenét írt. Alig várjuk, hogy a Humble.-t, az All the Starst vagy a Loyaltyt élőben halljuk.

Idén a Sziget Fesztivál dívákban sem szenved hiányt: közvetlenül Kendrick Lamar előtt például a 32 éves svéd dark pop angyali hangú énekesnője, Lykke Li fog fellépni. Ha az idei Primavera Soundon előadott setlistjéből indulunk ki, akkor nemcsak a régi nagy slágerek szólnak majd tőle (Little Bit, Sadness is a Blessing, Gunshot), de a négy év után megjelent, talán az eddigieknél valamivel személyesebb hangvételű szólólemezéről, a So Sad So Sexyről is halljuk majd a legfontosabb dalokat.

Igaz, nem főműsoridőben, de ugyancsak a Nagyszínpadon szórja majd szájbaverős szövegét a poszt-grime urbánus zenei irányzat egyik legismertebb rappere, Stormzy is. Tavaly jelent meg a debütáló lemeze (Gang Signs & Prayer), de a brit, mostanában előszeretettel politizáló előadó már évekkel korábban ismert lett Shut Up című számával, amely a 2015-ös év legnézettebb grime-klipje lett, a nézettsége a YouTube-on jelenleg 79 milliós megtekintésnél jár.

Csütörtök: a Gorillazon túl is van élet

Damon Albarn lassan hazajáró vendége lesz Budapestnek. A 2D-s animált figurákkal előadott formációja, a Gorillaz tavaly tavasszal a Várkert Bazárban lépett fel, ősszel az Arénában, évekkel ezelőtt, 2013-ban pedig szuper Blur-koncertet adott ugyancsak a Hajógyárin. Ennek ellenére még mindig az egyik legfontosabb headlinere a Szigetnek a Gorillaz, amelynek a Nagyszínpadon csütörtök este kezdődő koncertje remélhetőleg lesz olyan remek, mint amilyen az arénás volt. Friss dalokra is számíthatunk, hiszen június végén jelent meg The Now Now címen a hatodik stúdióalbuma a zenekarnak, erről a Humility mostanra már mindenkinek a fülébe kellett, hogy másszon.

A csütörtököt egyértelműen a Gorillaz viszi el a hátán, de a Cigarettes After Sexet és a veterán blueszenészt, Seasick Steve-et sem szabad aznap kihagyni. Előbbi negyed kilenckor veszi birtokba a Mastercard Színpadot; Greg Anderson ködös, Twin Peaks-beütésű melódiáit tavaly már hallhatta a közönség az A38-on, és csak remélni tudjuk, hogy a dreampopnak/pop noirnak/ambient popnak is nevezett zene egy fesztiválsátorban is kiköveteli majd magának az intim hangulatot.

Ezen a helyszínen fog pengetni Seasick Steve is, aki egy rakás nagy fesztivál után (mint például a Glastonbury) végre eljut Magyarországra. A bluesgitáros a zeneipar számára sosem volt fiatal, hiszen túljutott már élete felén, amikor felfedezték. Az öregség ezért ugyanúgy hozzátartozik a self-brandjéhez, mint a baseballsapkás hobo imidzse, noha vannak kétségek afelől, hogy valóban végigcsavarogta-e az életét, mielőtt nagyszínpadra került volna, vagy igazából sikeres, de névtelen sessionzenészként szívta magába évtizedekig a gitártudományt. Igazából mindegy is: a virtuóz szörfös-gitáros biztosan levesz minket a lábunkról, ha előkapja majd a két dísztárcsából és partvisból eszkábált hangszerét.

Ugyanitt megjegyeznénk, hogy a két fő színpadtól távolabb, a Magic Mirrorban velős queer-buli lesz csütörtökön, Big Freedia (azaz Freddy Ross), az agresszív fenékrázós (twerkelős) bounce zenei műfaj koronázatlan királynője fog fellépni. A színpadon női göncöket és parókát viselő Big Freedia a New Orleans-i klubélet vezető egyénisége volt mielőtt turnézni és valóságshow-zni kezdett. Beyoncé Formation című számában is közreműködött, táncos csapatával pedig legendásan ütős műsorokat csinál.

Péntek: hozzuk elő a lírai ént!

Nagyon itt volt már az ideje, hogy a dalszerző-énekesnő Lana Del Rey fátyolos hangjával megajándékozzon minket. A pénteki nap róla fog szólni, este fél tízkor lép fel a “gengszter Nancy Sinatra” – ahogy egyszer bátorkodott magát nevezni –, bár az úszó dallamok, a valahol az éterben ringatózó, nosztaligus zenéje azért nem fog ráerősíteni a péntek esti bulihangulatra. A 2010-es évek elején még DYI-énekesnőként berobbant Del Rey ma már igazi hollywoodi popnagyasszony, aki legutóbbi lemezén (Lust for Life) olyan nevekkel dolgozott együtt, mint A$AP Rocky vagy John Lennon fia, Sean Ono Lennon. A Born to Die-tól kezdve a Blue Jeansig a tipikus Del Rey-hangzást megalapozó, legnagyobb slágereire is számíthatunk pénteken.

Aki pedig nem engedné el a keserédes hangulatot a Lana Del Rey-koncert után, az viheti tovább az őszinte lírát a Mastercard Színpadra is, ahol a valahol a folk-rock és az indie-rock között egyensúlyozó Asaf Avidan zenél majd. Az egyik legérdekesebb (egyesek szerint legnőiesebb) hangú, izraeli férfielőadó nem először jár Magyarországon, és mi még mindig nem unjuk.

Ugyanakkor annak, aki inkább zúzna a ringatózás helyett, 2018 egyik legjobb brit debütalbumának a gazdáját, a Shame nevű, dél-londoni posztpunk bandát ajánlanánk. A srácok egyszerre morgó, dühös, szórakoztató és atonális gitárzenéjükkel, valamint intellektuális dalszövegeikkel a délutáni sávban játszanak a Mastercard sátrában. Garantáltan izzadósra ugrálhatjuk majd magunkat.

Aki pedig lengyel népzene-dub-hiphop-népi-urbánus egyvelegre, vagy francia folkos sanzonra indul be, annak ott a Warsaw Village Band és a legendás francia Les Negresses Vertes a Világzenei Színpadon.

Szombat: remek nők

Szombaton a Sziget főműsoridős fellépői között van a folkos irányból az alternatív rock irányába forduló Mumford & Sons, valamint a Szigeten és VOLT-on mindig ugyanakkora elánnal bulit csináló Bastille is, de szerintünk augusztus 11-én a nőké a főszerep. Kezdve a soulos, folkos R&B-popot játszó Lianne La Havassal, akinek egyszerre játékos, nyers és mégis érzékeny előadásmódja tökéletesen passzolni fog a kora esti órák napsütéséhez a Nagyszínpadnál; reményeink szerint Prince egyik kedvenc énekesnője remek ráhangolódó koncertet ad majd az estére.

Hozzá hasonlóan Aurora Aksnest – művésznevén csak Aurora – norvég dalszerző-énekest is érdemes meghallgatni. Aurora mindössze 22 éves, és eddig csupán egy albuma jelent meg (az is 2016-ban), de kritálytiszta, kicsit gyermeki hangjával azonnal belopta magát a rajongók szívébe. A Runaway és a Running With the Wolves klipjeit több tízmillióan nézték meg eddig a YouTube-on, és ezekben a videókban Aurora még csak húszéves sem volt! Nagy sikert arattak az Oasis- és David Bowie-feldolgozásai is, bízunk benne, hogy a szombati koncerten legalább a ráadásban ezeket is előveszi.

A szombat esti partiról végül egy nő-férfi páros, a Sofi Tukker duó gondoskodik. Tucker Halpern és az énekesnő Sophie Hawley-Weld latinos, afrikai ritmusokkal megtámogatott, egészen addiktív és energikus tánczenéje először két évvel ezelőtt, a Balaton Soundon mutatkozott be Magyarországon, most a Mastercard színpadán csinálják majd a bulit. Legismertebb számaik a Grammy-jelölt Drinkee, valamint a Best Friend, amely pedig az iPhone X reklámzenéje is volt 2017-ben.

Vasárnap: ez a nap sem szünnap, sőt

19.30-tól a Sziget két éve tragikus körülmények közt elhunyt vezető programszervezőjéről, Dan Panaitescuról elnevezett Nagyszínpadán szemrevételezhetjük, hogyan teljesít szólóban a mísz-nagyszájú öcsike, azaz a visszatérő Liam Gallagher, akit legutóbb alig több mint 18 évvel ezelőtt, 2000. augusztus 8-án láthattunk a fesztiválon, akkor még mint az Oasis énekesét. Liam első szólólemeze, az As You Were tavaly októberében jelent meg, kifejezetten hízelgő kritikákat kapott, ám a közönség minden bizonnyal majd a dallistájában felbukkanó Oasis-daloknak örül majd a legjobban.

Közvetlenül utána érkezik ugyanoda – mármint a Nagyszínpadra – az idei Sziget line-up egyik legnagyobb fogása, a mainstream pop jelenleg egyik legsikeresebb és legfontosabb személyisége, az albán származású angol Dua Lipa, aki tinédzserként először feldolgozásdalokat töltögetett fel a YouTube-ra, később modellként is dolgozott, zenei karrierjén pedig 2015 óta dolgozik – láthatóan nem sikertelenül. Cím nélküli debütáló albuma 2017-ben jelent meg, és ezzel majdnem párhuzamosan New Rules című dala listavezető lett Nagy-Britanniában – Adele Hello című 2015-ös száma óta ő az első nő, aki a brit lista élére került. Egészen biztosan irtózatos tömeget vonz majd a Sziget legnagyobb és leglátogatottabb koncerthelyszíne elé.

Persze ezen az estén sem csak a Nagyszínpad a Sziget. De még mennyire nem! A Mastercard Színpad By A38 nevű helyszínen, azaz az A38 sátorban 16.45-től a modern soulos, neo-R&B-s cuccban utazó nagyszerű kanadai Rhye nyitja a napot, aztán azt is megtehetjük, hogy egészen éjfélig el sem mozdulunk onnan, mert jön a zúzós brit duó, a Slaves, az egész fesztivál egyik legnagyobb gitárzenei durranása, a Wolf Alice (ugyancsak Angliából), mely élő cáfolata annak, hogy az indie gitárzene már nem izgalmas többé, majd 22.00-től az ausztrál King Gizzard & The Lizard Wizard, a maga őrületes és tudattágító pszichedéliájával.

Aki pedig a world music szerelmese, nos annak is jut csemege: a Világzenei Színpadon a mindig izgalmas finn Värttinä játszik este nyolctól, ez alkalommal a leghíresebb finn rapperrel, Paleface-szel kiegészülve, közvetlenül utánuk pedig régi ismerősök, a Transglobal Underground és Natacha Atlas koncerteznek, ráadásul úgy, hogy a korábban több tagcserén is átesett brit etno-elektro zenekar a hírek szerint kulcsfiguráival érkezik, és legismertebb számait viszi majd színpadra az egyiptomi származású angol énekesnővel kalákában.

Hétfő: legyen tánc!

Láthattuk már Magyarországon, de egyáltalán nem konstatáljuk szomorúan, hogy újra találkozunk a dánok popcsillagával, az elektrós, indie-s popban utazó MØ-vel, aki idén ad ki majd új lemezt Forever Neverland címmel, és egyrészt biztos hoz majd új számokat, másrészt pedig tuti, hogy már délután (17.45-től) megtáncoltatja majd a Nagyszínpad közönségét.

Ami pedig a táncoltatást illeti, az a nagyszípados este további szakaszaiban is menni fog: a friss albummal érkező kanadai tini-popsztár, a gitárzenét R&B-vel keresztező Shawn Mendes koncertje alatt sem kell majd takarékra állítani a lábakat, aztán 21.30-től, a norvég Kyrre Gørvell-Dahll, ismertebb nevén Kygo fellépése alatt meg főleg nem. A DJ az elmúlt években olyan popsztárokkal dolgozott együtt, mint Selena Gomez, Miguel, Ellie Goulding, a OneRepublic és az Imagine Dragons, de készített remixeket többek közt a U2-nak és a Coldplay-nek is. Az ő fellépése zárja a Nagyszínpad talán legmainstreamebb estéjét.

Aki egy kicsit másra vágyik, annak ajánljuk az A38 sátorból az amerikai alternatív rock egyik emblematikus zenekarát, a bő három évtizede aktív Goo Goo Dollst (20.15) vagy ugyanott az izgalmas elektronikus zenében utazó ausztrál Nick Murphyt, akit pár éve még Chet Fakerként ismert meg a világ.

De mehetünk a Világzenei színpadhoz is, ahol 20.00-tól egy különleges sztori végeredményét nézhetjük meg: Mighty Mo Rogers amerikai blues-énekes és Baba Sissoko mali énekes-ütőhangszeres a történet szerint egyszerre turnéztak Litvániában, előbbi benézett utóbbi koncertjére, beugrott pár dalba, aztán hipp-hopp, hamarosan kész is volt közös lemezük, a Griot Blues, ami szépen demonstrálja, hogyan rezonál egymásra a Niger és a Mississippi.

Kedd: micsoda finálé!

Erős nappal zár a 2018-as Sziget. A Nagyszínpad előtt már 16.00-kor felpöröghet az egyszeri fesztiválozó – már, ha bírja a Gogol Bordello magával ragadó gipsy-punkját, amiely nem először pogóztatja meg a fesztivál közönségét. Hogy Eugene Hütz frontember ez alkalommal is kirohan-e majd koncert után a backstage-ből, hogy elvegyüljön a Sziget sokaságában, mint tette azt pár évvel ezelőtt, nem tudjuk, de zenekara ütős délutáni kezdést ígér, az biztos.

És aztán jön az idei Sziget legfontosabb koncertjeiből kettő, egyesek szerint épp a két legfontosabb: a brit Blossoms fellépését követően, 19.30-tól az elmúlt évek egyik legfontosabb rockzenekara, a Neil Young-, Bruce Springsteen- és Tom Petty-féle amerikai gitárzenét a saját képére formáló amerikai The War On Drugs érkezik. Az Adam Granduciel gitáros-énekes köré épülő együttes 2008 óta ad ki lemezeket, de az áttörést a 2014-es Lost In The Dreammel érte el, amelynek sikerére és nagyszerűségére a 2017-es A Deeper Understandinggel pakolt rá egyet.

21.30-kor pedig jön a világ jelenleg egyik legnagyobb együttese, az idei Sziget nagy fogása, az Arctic Monkeys, mely sheffieldi ifizenekarból lett globális popkulturális fenomén. Idén megjelent lemezükkel – pedig pályafutásuk produkált már egy-két érdekes zenei kanyart – enyhén szólva is megosztották a közönséget: a Tranquility Base Hotel & Casino gondosan és rétegzetten hangszerelt, lassú dalai egyeseket (akik a Majmok markáns gitárpopjára vágytak volna) kiakasztottak, mások felállva ünneplik az Alex Turner énekes-gitáros vezette zenekar artisztikus-elégikus új albumát. Ami a koncertműsort illeti, itt mindenki megkapja majd a magáét, hiszen a fellépésein vendégzenészekkel nyolctagúvá bővülő négyes minden korszakából hoz majd számokat.

Persze nem akarjuk elhallgatni, hogy ezen az estén is van élet a Nagyszínpadon túl. Az A38 sátor programjából például jó szívvel ajánljuk a 18.30-kor fellépő brit indie zenekart, a Nothing But Thievest, és a 23.45-től koncertező Fever Ray-t, utóbbiról azt érdemes tudnia annak, aki nem ismeri Karin Elisabeth Dreijer (a Knife volt frontemberének) produkcióját, hogy kevés ilyen izgalmas kísérletező elektronikus cucc volt a 2000-es években, de azon kívül is. Még azonban itt sincs vége a lehetőségeknek: nézhetünk még tunéziai sivatagi rituális transz-zenét ipari és zajrockkal keresztező együttest (Ifriquiyya Electrique, 20.00) és “isztambuli űrzenét” a Világzenén (Baba Zula, 23.00).

Aztán jöhet a jó nagy alvás.