Perverzió és freudi analízis: március 15-én a magyar mozikba is megérkezik a Veszélyes vágy. Az is kiderül, hogyan lehet lazactelepet varázsolni a sivatagba, és milyen Julia Roberts gonosz mostohaként. Filmes ajánlók a hétre.
Veszélyes vágy
„Szex? - Férfi. Válás? - Nem.”
Mi történik, amikor Sigmund Freud, a pszichoanalitika atyja, és a nála két évtizeddel fiatalabb kezdő lélekelemző-pszichiáter, Carl Jung egy csinos, fiatal, orosz lány analízise során a tudat és tudattalan határmezsgyéjén egyesúlyoz, felszabadítva az ösztönöket, olyan tabu témákat feszegetve, mint a székletürítés gondolatára jelentkező anális izgalom, és az ezzel járó elfojtott perverzitás? Az analizáló-analizált hármas akkor kerül igazán nehéz helyzetbe, amikor a terápia előre látható irányt vesz. „Azt terjesztik magáról, hogy az egyik betege a szeretője” - Jung kapcsolatot kezd páciensével, Sabina Spielreinnel, ám a viszony mibenlétét letagadja atyai jóbarátja, Freud előtt. David Cronenberg új filmje egy olyan kort elevenít meg, amikor a szexuális perverziókról még tabu volt beszélni.
Sabina Spielrein egyike volt az első női pszichoanalitikusoknak. 1904-ben ismerkedett meg Junggal egy Zürich melletti kórházban - ő volt Jung első pszichoanalitikus esete -, nem sokkal később pedig szoros érzelmi-testi kötődés alakult ki közöttük. A Spielreint alakító Keira Knightley-nak nem ment könnyen a felkészülés, ahogy egy interjúban elmondta: nem tudta, hogyan kell eljátszani egy hisztériás nőt, aki néha olyan, mintha valami démon szállta volna meg. Végül Spielrein jegyzeteit olvasgatta, és a tükör előtt kísérletezett. A Freudot alakító Viggo Mortensen a forgatás előtt mindent elolvasott, amit csak talált Freudról, még a múzeumként üzemelő bécsi Freud-házba is ellátogatott. érdekesség, hogy a rendező eredetileg Christoph Waltzot szemelte ki a szerepre, ám ő egy másik film - Vizet az elefántnak - miatt visszalépett. Bemutató: március 15.
Rendező: David Cronenberg
Főszereplők: Keira Knightley, Viggo Mortensen, Michael Fassbender, Vincent Cassel
IMDb-értékelés: 6,7/ 10
Lazacfogás Jemenben
„Egy igen tehetős ügyfelem megbízásából járok el, aki lazacot telepítene a Jemen folyóba.”
Abszurd ötletnek tűnik, hogy egy sejk lazactelepet álmodjon a sivatagba. Az sem kevésbé abszurd, hogy valaki vállalkozik a lehetetlennek tűnő feladatra, és létrehozza a telepet, még akkor is, ha vannak kétségei, és csak brit politikai nyomásra - „egy jó sztori kéne a Közel-Keletről” - fut neki. A célpont Jemen, pontosabban a Jemen folyó, ahova tízezer lazacot kell eljuttatni ahhoz, hogy a küldetés sikeres legyen.
Lasse Hallström filmje Paul Torday azonos címmel megjelent regényéből készült, és máris az év brit vígjátékaként emlegetik, noha a kritikusok nem fogadták kitörő lelkesedéssel. „A történet olvasmányos formában működik, de a filmvásznon már nem tartja fenn a néző érdeklődését” - vélekedett az új Hallström-moziról a Time magazin kritikusa. Ennek ellenkezőjét fogalmazta meg hasábjain a The Washington Post. A lap szerint az erőltetett regény új életre kel a vásznon, az adaptáció meglepően friss és főszereplők közötti romantika is jó tesz a történetnek. Tény, hogy Ewan McGregor és Emily Blunt valóban egymásra hangolódik. A legfontosabb jeleneteket kilenc hét alatt vették fel Londonban, Skóciában és Marokkóban. Bemutató: március 15.
Rendező: Lasse Hallström
Főszereplők: Ewan McGregor, Emily Blunt, Kristin Scott Thomas, Amr Waked
IMDb-értékelés: 7,2/ 10
Tükröm, tükröm
„Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy varázslatos birodalomban egy gyönyörű királykisasszony.”
Minden kislány ismeri Hófehérke és a hét törpe meséjét: ezt gondolta tovább a legújabb filmes adaptáció rendezője, Tarsem Singh, aki a gonosz mostoha szerepére Julia Robertset választotta. A történetben a gonosz királynő megfoszja jogaitól és birodalmától az árva hercegnőt, sőt, még egy tehetős fiatal herceget is szeretne kifogni magának, hogy megoldja katasztrofális anyagi helyzetét. Aki persze Hófehérkébe szeret bele. Hogy a rengeteg ármány és fortély következtében az erdőben kikötő árva lány miként talál barátra hét törpében, és hogyan szerzi vissza jussát, talán nem is kérdés. Furmányosan.
Hófehérke szerepére eredetileg egy fiatal ír, színésznőt szemelt ki a rendező, ám az 1994-ben született Saoirse Ronan és a herceget alakító 1986-os születésű Armie Hammer között a készítők szerint túl nagy volt a korkülönbség, így esett a választás a 22 éves Lily Collinsra, aki egy interjúban elismerte, hogy eredetileg egy másik Hófehérke-adaptáció, a magyar mozikba május 31-én érkező Hófehér és a vadász címszerepére pályázott, de alulmaradt a Twilight-vámpírságával befutott Kristen Stewarttal szemben. (Rupert Sanders filmjében Charlize Theron alakítja a gonosz mostohát.)
Ahogy arról korábban írtunk, Roberts a rendező szerint élethűen játszotta a gonosz mostohát. Tarsem Singh elmondta: olyan volt, mint amikor a „macska megeszi a kanárit”. Nos, az biztos, hogy „Ez itt tutira egy boldogan élek, míg meg nem halok”-történet lesz . Legalábbis ezt ígéri Roberts-mostoha a filmben. Bemutató: március 15.
Rendező: Tarsem Singh
Főszereplők: Julia Roberts, Lily Collins, Armie Hammer, Sean Bean
Szilvás csirke
„Elmesélek egy történetet.”
Lazac után szilvás csirke: az eheti programajánlóban még egy, elsőre gasztrokulturálisnak ható csemege befért. Ennek a Szilvás csirkének viszont semmi köze az étkezésnek: egy elkeseredett hegedűművész öngyilkossági szándéka elevenednek meg a belga-francia-német filmben. Nasser-Ali elveszíti életkedvét, miután felesége összetöri féltett hangszerét. Neje csodálkozik, mekkora traumát okozott férjének a heegdű és a zene hiánya. „Elhatározta, hogy meghal” - érkezik a hír Nasser-Aliról. Megint? - kérdezi a felesége. Ali nem tehet mást, halála előtt belső utazásra indul: felidézi saját és gyerekei életének emlékezetes pillanatait. Bemutató: március 15.
Rendező: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Főszereplők: Mathieu Amalric, Edouard Baer and Maria de Medeiros
IMDb-értékelés: 7,3/ 10