Idén már csak 37 millió nézőt szegezett a képernyő elé az Oscar-gála az Egyesült Államokban, tíz százalékkal kevesebbet, mint tavaly. A visszaesést a szervezők a fiatal célközönség érdektelenségével, a kritikusok pedig a házigazdák rossz teljesítményével magyarázzák.
A 83. Oscar-gáláról sugárzott élő közvetítést - helyi idő szerint vasárnap este - 37 millióan nézték az Egyesült Államokban. Tavaly még 42 millióan követték az eseményeket - közölte a közvetítési jogokat birtokló ABC tévétársaság. Ugyanakkor az is igaz - tették hozzá -, hogy a nézők egy része interneten figyelte, mi történik a vörös szőnyegen és a gálának helyt adó Los Angeles-i Kodak Színházban.
Noha az Oscar-ceremónia nézettsége évek óta nem emelkedik jelentősen - 2008-ban 32 millió, 2009-ben 36,3 millió amerikait érdekelt -, máig az egyik legnagyobb élő show-műsor. Az ABC tévétársaság előzetes becslései szerint az idei nézőszámnak meg kellett volna haladnia a tavalyit, mivel 2011-ben három film is nyolc vagy annál több jelölést kapott.
A legtöbb kritika az est házigazdáit érte: Anne Hathaway színésznőt, akit leginkább Az ördög Pradát visel, a Szerelem és más drogok, a Neveletlen hercegnő és az Elátkozott Ella című filmből ismerhetünk, és James Francót, aki korábban a Pókember harmadik részében, a Milk-ben, a Zöld darázsban és az Ízek, imák, szerelmekben tűnt fel. Francót idén a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscarra is jelölték, a 127 óra (127 hours) című filmben nyújtott alakításáért.
A Hollywood Reporter című filmes lap szerint ez volt az egyik legrosszabb Oscar-gála, a házigazdák gyér teljesítményének köszönhetően. Hasonlóan vélekedett a New York Times kritikusa is, aki úgy fogalmazott: „ a műsorvezetők szánalmas erőfeszítéseket tettek rá, hogy a fiatalabb nézőket is a képernyő elé ültessék.” A Time magazin sem fogalmazott visszafogottabban, az estről írt összegzésében az áll: nagy hiba volt egyszerű színészeket bevetni vérbeli komikusok helyett. Az Entertainment Weekly szerint viszont Hathaway és Franco csodálatos házigazda volt: vicces, szórakoztató és laza.
A 83. Oscar-díjkiosztón bejött a papírforma: Colin Firth kapta a legjobb férfi főszereplőnek járó aranyszobrot A király beszédében nyújtott alakításáért. (VI. György szerepéért januárban Golden Globe-ot nyert és övé lett a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia idei elismerése, a BAFTA-díj is.) A legjobb női főszereplő díját Natalie Portmannek ítélte az Amerikai Filmakadémia, Nina karakteréért a Fekete hattyúban (Black Swan). A legjobb film A király beszéde lett, rendezője, Tom Hopper is Oscart kapott. A király beszéde a 12 jelölésből végül négyet váltott Oscar-díjra.
Az idei gála legnagyobb vesztesei a Coen-testvérek: westernjük, A félszemű (The grit) tíz Oscar-jelölést kapott, ám egyetlen díjat sem vihetett haza. A közösségi háló (The Social Network) nyolc jelölésből hármat váltott díjra, míg Cristopher Nolan filmje, az Eredet négy Oscart kapott. Darren Aronofsky thrillerjét, a Fekete hattyút öt kategóriában jelölték, de csak Natalie Portman nyert. (Az idei Oscar-díjasok névsora az esemény hivatalos oldalán található.)